“Podlasie i góry - nasze dwa światy”

ARCHIWUM »  Archiwum » “Podlasie i góry - nasze dwa światy”

Podlasie i góry - nasze dwa światy” wystawa fotografii M. J. Patrzykontów w pawilonie edukacyjnym w Rezerwacie Pokazowym Żubrów Białowieskiego Parku Narodowego

 

 

 

Wystawa "Podlasie i góry - nasze dwa światy" Państwa Mirki i Jacka Patrzykontów składa się z 50 fotografii, głównie o formacie 50 x 65 cm. Głównym motywem łączącym zdjęcia jest przyroda. 

 

 

 

Fotografia pejzażowa, jaką prezentują, to gatunek wymagający wysiłku, gdyż opiera się na umiejętnościach, których zdobycie wymaga wiele pracy. Zdjęcia krajobrazowe nie są dziełem przypadku. Widać w nich cierpliwość i wiedzę. Oraz szacunek dla fotografowanych ludzi i obiektów.

 

 

 

Zdjęcia prezentowane na wystawie wykonane zostały w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Są dorobkiem wielu wyjazdów w góry. Podlasie, uwiecznione na zdjęciach jest, od jakiegoś czasu, ich drugim domem. To świadoma decyzja, autorzy są bowiem zauroczeni naszym regionem.

 

Oba światy: Podlasie i Himalaje, nieustannie się przenikają. Przy współczesnych środkach transportu, w ciągu doby można przenieść się z jednego do drugiego.

 

 

 

Autorzy, poza pasją fotograficzną, od lat wędrują po górach i uprawiają wspinaczkę. Lubią wycieczki rowerowe i pływanie kajakiem oraz inne formy aktywnego spędzania czasu. Są też zarejestrowanymi społecznymi opiekunami kotów wolno żyjących.

 

 

 

Mirosława Szewczuk-Patrzykont zawodowo związana z Uniwersytetem Warszawskim, pochodzi z Podlasia. 

 

Jacek Patrzykont to taternik i alpinista. Od ponad 30 lat jest instruktorem alpinizmu Polskiego Związku Alpinizmu. Prowadzi też firmę zajmującą się szkoleniami wspinaczkowymi. Fotografuje tak długo, jak się wspina. Tematyka jego fotografii ewoluowała od zdjęć o charakterze dokumentującym wspinaczkowe wyprawy, aż po fotografię pejzażu.

 

 

 

Wystawę będzie można obejrzeć od 25 lipca 2020 r. do końca września 2020 r.