"Dr Clown" w Przedszkolu Samorządowym nr 27 w Białymstoku

ARTYKUŁY » Artykuły » "Dr Clown" w Przedszkolu Samorządowym nr 27 w Białymstoku

Czy ktokolwiek słyszał o doktorach, którzy nie skończyli medycyny, a pomagają innym? Fundacja „Dr Clown” od lat zrzesza wolontariuszy, którzy wcielając się w „doktorów Clownów” za pomocą terapii uśmiechem pomagają seniorom, chorym dzieciom oraz ich rodzicom zapomnieć o troskach, chorobach i znojach dnia codziennego. Zaledwie odrobina bezinteresowności, zaangażowania i szczerego uśmiechu wystarczą, aby druga osoba choć przez chwilę była radosna i poczuła się lepiej.

 

Opiekunom i wychowankom Przedszkola Samorządowego nr 27 im. Józefa Piłsudskiego w Białystoku już na sam widok czerwonego noska, będącego atrybutem ‘doktorów Clownów”, znika grymas z twarzy i pojawia się uśmiech. Placówka ta bowiem już od 2 lat wspiera fundację „Dr Clown” uczestnicząc w akcjach fundacji oraz organizując własne.

 

Podczas „Dnia Uśmiechu” dzieci uczyły obdarowywać się nawzajem uśmiechami i uczestniczyły w pokazie sztuczek iluzjonistycznych w wykonaniu wolontariuszki fundacji. Mogły przez to dowiedzieć się jak przebiega wizyta „doktora Clowna” w szpitalu, ale przede wszystkim nauczyły się jak ważne są i jak wielką moc niosą za sobą miłe słowa i szczery uśmiech. W pierwszy Dzień Wiosny podopieczni kontynuowali naukę terapii uśmiechu. Przedszkolaki wyszli na miasto i propagując fundacje „Dr Clown” za pomocą samodzielnie wykonanych listków z logo fundacji obdarowywali napotkanych ludzi uśmiechem i „zarażały” dobrym humorem na ulicach miasta, na komendzie Policji i w sklepach gdzie zatrzymywały się i robiły zdjęcia.

 

Natomiast na Międzynarodowy Dzień Chorego wychowankowie przedszkola wykonali samodzielnie laurki, które zostały przekazane przez ‘doktorów Clownów” dla chorych dzieci przebywających w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Odkryły, że nawet tak drobnym gestem można pozwolić chociaż na w chwilę zapomnieć komuś o chorobie i uszczęśliwić drugą osobie.

 

Kolejnym przykładem współpracy placówki z fundacją był udział w akcji charytatywnej na rzecz dzieci z Domów Dziecka. W przedszkolu odbyły się we wszystkich grupach krótkie przedstawienia w wykonaniu wolontariuszki fundacji oraz pacynki Oli, która opowiadała o trudach samotnego życia w domu dziecka. Przedszkolaki bardzo wczuły się we wzruszającą historię Oli i żywo uczestniczyły w przedstawieniu. Dzięki dużemu zaangażowaniu podopiecznych przedszkola oraz ich rodziców zebrano górę słodkich upominków, które następnie zostały przekazane przed świętami Bożego Narodzenia do Domów Dziecka.

 

Wszystkie akcje, w których biorą udział podopieczni Przedszkola Samorządowego nr 27 wspierają przede wszystkim działania Fundacji jednak dodatkowo pomagają kształtować ich własny rozwój, aby każdy z nich mógł wyrosnąć w przyszłości na dobrego człowieka. W obecnym świecie, który jest co raz bardziej obojętny na cierpienie i potrzeby innych niezwykle ważne jest rozwijanie u dzieci wrażliwości, uczenie empatii i wzbudzanie chęci niesienia pomocy innym. Taką właśnie wartość dodaną niesie za sobą współpraca z Fundacją „Dr Clown”. Kto wie, może któryś z podopiecznych założy kiedyś sam czerwony nosek i ruszy na oddział szpitalny, bądź do domu dziecka pomagać i leczyć uśmiechem inne dzieci…

 

Anna Płońska