100 lat niepodległej w Wyszkach

ARTYKUŁY » Artykuły » 100 lat niepodległej w Wyszkach

 11 listopada 2018 r. obchodziliśmy szczególne święto - Setną Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Gminne Obchody odbywały się uroczyście w Strabli, Topczewie i Wyszkach.

 

W Szkole Podstawowej im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego w Strabli ten wyjątkowy dzień uczcili uczniowie. Uroczystość  przybliżyła dzieciom trudną drogę Polaków do wolności. Krótka lekcja historii przeplatana była pieśniami  patriotycznymi. Po przedstawieniu w szkole uczniowie zaprezentowali się szerszemu gronu widzów  w kościele parafialnym w Strabli. W ten sposób dzieci i młodzież wyraziły swoją miłość do kraju i dumę z faktu bycia Polakiem. Aby tej wielkiej uroczystości nadać szczególnej  rangi  i oprawy -  zespół seniorów Młodzi Duchem ze Strabli działający przy GCBK - filia w Strabli przygotował montaż słowno- muzyczny „Pokoleniowy Śpiewnik Niepodległościowy”. Następnie Mszę św. w intencji Ojczyzny odprawił ks. Maciej Łukaszewicz.

 

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. księdza Franciszka Jakuba Falkowskiego w Topczewie zaprezentowali montaż słowno- muzyczny „Ta co nie zginęła”. Mszę Św. w intencji Ojczyzny celebrował ks. Zbigniew Bolewski.

 

Uroczystości w Wyszkach rozpoczął Wójt Gminy Wyszki Pan Mariusz Korzeniewski, witając wszystkich zebranych na Gminnych Obchodach Rocznicy. Następnie odśpiewano hymn państwowy w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”. Przedstawiciele władz samorządowych i instytucji złożyli kwiaty przy Pomniku Pamięci i Tożsamości Narodowej. Mszę Św. w intencji Ojczyzny celebrował ks. Andrzej Ulaczyk. Następnie ks. Marek Jakimiuk proboszcz Parafii Prawosławnej w Maleszach odprawił nabożeństwo dziękczynne w intencji Ojczyzny. Po zakończeniu nabożeństwa wszyscy zgromadzeni na Eucharystii, za pocztami sztandarowymi udali się na Skwer Niepodległości, któremu nadano tę nazwę w związku z 100 rocznicą. Miało tam miejsce odsłonięcie i poświęcenie tablic historycznych. Wójt Gminy zaprosił wszystkich do wzięcia udziału w dalszej części uroczystości. Zebrani śpiewając pieśni patriotyczne i niosąc symbole narodowe udali się w Marszu Niepodległości do Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II. Tam złożono kwiaty przy pomniku Św. Jana Pawła II. W szkole uczestnicy marszu zostali poczęstowani gorącym bigosem przygotowanym przez członków Stowarzyszenia: „Aktywna Wieś” z Niewina Borowego, „Młodzi Duchem” ze Strabli oaz „Topczewianki” z Topczewa. Była też loteria, którą przygotował Zastępca Wójta Pan Tadeusz Wielanowski. Można było wylosować Płytę Chóru Polskiej Pieśni Narodowej z Bielska Podlaskiego „Zaśpiewajmy 100 lat Niepodległej”. Na zakończenie uroczystości odbył się Koncert Pieśni Patriotycznych. Wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Wyszkach, uczniowie Szkoły Podstawowej im. księdza Franciszka Jakuba Falkowskiego w Topczewie, harcerze 6 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej z Topczewa, zespół seniorów Młodzi Duchem ze Strabli, Klub Seniora Razem z Wyszek.

 

Nasza Gmina wzięła udział w akcji „Mamy Niepodległą!” organizowanej przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, która polegała na wysyłaniu życzeń (nieodpłatnie) z okazji 100 - lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W ramach akcji Wójt Gminy Wyszki Pan Mariusz Korzeniewski wysłał życzenia do szkół, urzędów i instytucji. Uczniowie szkół z naszej gminy również mieli taką możliwość wysyłania życzeń do rodziny i znajomych.