100 lat OSP w Siemichoczach
ARTYKUŁY » Artykuły » 100 lat OSP w Siemichoczach
Dzień 13 sierpnia 2022r. był dla Siemichocz, a szczególnie dla miejscowych strażaków, dniem wyjątkowym i podniosłym. W tym dniu świętowano jubileusz 100-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej.
Niewiele zachowało się dat i wydarzeń z początku działalności straży. Dzięki staraniom wieloletniego komendanta OSP, byłego dyrektora szkoły podstawowej- Tadeusza Wawrzyniaka oraz nauczycielek- Eugenii Wawrzyniak i Ireny Koczuk, późniejszej dyrektor szkoły, powstała kronika OSP, spisana w latach 1978-1979. Niestety przewrotny los sprawił, że spłonęła w pożarze domu dh Wawrzyniaka. Zachowały się jedynie pierwsze strony, spisane na podstawie relacji strażaków seniorów, Filipa Sobolewskiego, Józefa Barwicza oraz najstarszych mieszkańców wsi.
Wiadomo, że Siemichocze były jedną z większych wsi w okolicy, zamieszkałą głównie przez rolników mało zamożnych. Gęsta zabudowa budynków mieszkalnych i gospodarczych /wynikało to z wykorzystania każdego skrawka ziemi pod uprawy/ sprzyjała szerzeniu się pożarów. Mieszkańcy wsi dostrzegli potrzebę zrzeszenia się do walki z pożarami. I tak w 1921r. powołano formalnie, po wcześniejszym uzyskaniu pozwolenia z Brześcia, Straż Ogniową. Założycielami jej byli: Jakub Sobolewski, Józef Barwicz, Filip Sobolewski, Makar Dudar, Kazimierz Danielak, Michał Danielak i Dymitr Bondaruk. Nazwiska ich widnieją na pamiątkowej tablicy, umieszczonej na budynku remizy , ufundowanej przez byłego mieszkańca Siemichocz, Dariusza Konwiaka.
Po powołaniu do życia jednostki strażackiej, zaczęto myśleć o budowie remizy, W 1922r. zarząd straży zwrócił się z prośbą do hrabiego Potockiego o drzewo budowlane, a do kupca Werthejma, właściciela tartaku- o deski. Zaczęto zbierać dobrowolne datki pieniężne od ludności, gromadzono kamienie na fundament i inne materiały budowlane. Działkę pod budowę remizy, nieodpłatnie, przekazali strażacy- Kazimierz Danielak i Michał Danielak. Mieszkańcy wsi chętnie pomagali strażakom, rosły również szeregi członków straży. W ten sposób, dzięki wytrwałości samych strażaków i pomocy mieszkańców, remizę oddano do użytku jesienią 1924r. Budynek był mały i ciasny, jednak spełniał nie tylko rolę strażnicy, ale również świetlicy. Należy podkreślić, że strażacy w tym czasie nie posiadali żadnego sprzętu gaśniczego. Musiały im wystarczyć jedynie wiadra i bosaki. Dopiero potem pozyskano ręczną pompę , którą dziś możemy zobaczyć wyeksponowaną przed budynkiem remizy.
Obecna remiza została zbudowana na początku lat 70-tych, staraniem powołanego pod koniec lat 60-tych społecznego Komitetu Budowy Wiejskiego Domu Kultury ze strażnicą OSP.
W czasie swojej 100-letniej działalności straż pożarna dysponowała Żukiem, a potem kolejno Starem 25 i Starem 200. W lipcu 2019r. pozyskano nowoczesny średni wóz bojowy MAN. Wcześniej, 12 listopada 2007r. jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Nastąpił okres wzmożonego doposażania jednostki w niezbędny sprzęt.
Jubileusz 100-lecia powstania OSP w Siemichoczach połączono z nadaniem jednostce sztandaru. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: dh Andrzej Koc- Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Białymstoku, bryg. Marcin Bielakowicz- Zastępca Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, koordynator ds.OSP, dh Jan Okuniewski- Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Siemiatyczach, dh Ernest Krauze- V-ce Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Siemiatyczach, mł.bryg. Sylwester Uściniak- Komendant Powiatowy PSP w Siemiatyczach, Piotr Jaszczuk- Wójt Gminy Nurzec-Stacja, Jan Markiewicz- Radny Powiatu Siemiatyckiego, st.asp. Radosław Konczerewicz- Kierownik Posterunku Policji w Nurcu-Stacji, ks. Cezary Nowicki- proboszcz parafii prawosławnej w Telatyczch, ks. Mariusz Rosłon- proboszcz parafii katolickiej w Tokarach, Irena Koczuk- była dyrektor Szkoły Podstawowej w Siemichoczch, Anatol Wiktoruk- sołtys wsi Siemichocze, dh Grzegorz Mikołajuk- jeden z najstarszych strażaków OSP Siemichocze, poczty sztandarowe z OSP Nurzec-Stacja i OSP Milejczyce.
Dowódcą uroczystości był dh Ernest Krauze. Rangę jubileuszu podniosła Orkiestra Dęta OSP Siemiatycze /prowadzona przez kapelmistrza Michała Soszko/, która zadbała o oprawę muzyczną jubileuszu.
Przybyłych gości, strażaków i mieszkańców powitał prezes OSP w Siemichoczch, Aleksander Mikołajuk. Przedstawił on również krótką historię powstania i działalności miejscowej straży.
Kulminacyjnym punktem uroczystości było poświęcenie sztandaru przez duchownych obu wyznań, krótka modlitwa w intencji strażaków i ich rodzin oraz wręczenie sztandaru jednostce. Fundatorami sztandaru byli: Piotr Jaszczuk-Wójt Gminy Nurzec-Stacja, Maria Szatyłowicz- Skarbnik Gminy Nurzec-Stacja, Jan Markiewicz- Radny Powiatu Siemiatyckiego, Gospodarstwo Ogrodnicze Wiesław Błocki, Betoniarnia Krupiak, Pronar sp. z o.o., Agro-Tymianka, Stacja Paliw Benzol w Zalesiu, Zakład Usług Leśnych Krzysztof Kruszewski, Nadleśnictwo Nurzec, Wojskowe Koło Łowieckie „Jeleń”, Stacja Paliw Żerpol, Jerzy Szawkało, Wojciech Szawkało, Anatol Wiktoruk- sołtys wsi Siemichocze i inni darczyńcy, którzy chcieli pozostać anonimowi. Fundatorzy zostali poproszeni o symboliczne wbicie gwoździ w drzewiec sztandaru i wpis do księgi pamiątkowej.
Z okazji jubileuszu 100-lecia powstania jednostki, za dotychczasową działalność, OSP w Siemichoczach została odznaczona Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa. Sztandar udekorował Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Białymstoku Andrzej Koc.
Odznaczenia otrzymali również zasłużeni strażacy: Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa- Józef Niewiarowski i Jan Bondaruk, Srebny Medal- Aleksander Mikołajuk i Antoni Jakimiuk i Brązowy Medal- Łukasz Rudkowski, Mateusz Rudkowski, Michał Tumidaj, Aleksander Pawluczuk, Stanisław Czajkowski, Wiesław Bondaruk, Jarosław Nikiforuk i Mariusz Mikołajuk.
Zaproszeni goście, na ręce prezesa OSP, wręczyli upominki i listy gratulacyjne. Podczas uroczystości można było obejrzeć wystawę starych fotografii przedstawiających działalność OSP. O najmłodszą publiczność zadbała Anna Dawidziuk, która poprowadziła animacje i zabawy dla dzieci oraz zaprezentowała stoisko Forever. Dodatkowo dzieci mogły skorzystać z dmuchańców.
Na zakończenie uroczystości Prezes OSP podziękował zaproszonym gościom, sponsorom, pocztom sztandarowym, strażakom i mieszkańcom wsi za przybycie. Ze szczególnym podziękowaniem zwrócił się do osób, które przyczyniły się do organizacji jubileuszu.
Jubileusz był okazją do integracji miejscowego społeczeństwa.
OSP Siemichocze
Fot. Anna Dawidziuk