385 lat Narewki

ARTYKUŁY » Artykuły »  385 lat Narewki

Początki Narewki sięgają 1639 roku. Wtedy to mazowiecki rudnik Tomasz Wydra-Polkowski wybudował na prawym brzegu rzeki Narewka rudnię, która dała początek osadzie Narewka. Jej mieszkańcy zajmowali się głównie wytopem żelaza z rudy darniowej.

Położenie osady na zbiegu szlaków z Grodna i Prużan, zarówno drogowych jak i wodnych, przyczyniało się do rozwoju miejscowości. Pod koniec XVII w.  Narewka stanowiła kompleks trzech części: miasteczka, folwarku i wsi. Przez lata zmieniali się właściciele folwarku, a ok. 1844 roku właścicielem majątku został skarb państwa. Na rozparcelowanych gruntach osiedlali się Żydzi z Orli i Prużan. zbudowali oni nowe domy i kilkanaście zakładów, co dobrze służyło rozwojowi miejscowości.

Podczas I wojny światowej miasteczko nie zostało zniszczone. Według Powszechnego Spisu Ludności z 1921 roku miasteczko zamieszkiwało 1205 osób. 376 mieszkańców zadeklarowało polską przynależność narodową, 213 białoruską, 611 żydowską, a 5 inną. W tym czasie miejscowość była siedzibą gminy Masiewo.  Początek okupacji niemieckiej zaczął się tragicznie dla żydowskich mieszkańców Narewki. 5 sierpnia 1941 r.  wszyscy mężczyźni pochodzenia żydowskiego zostali rozstrzelani przez Niemców  w lesie koło Zabłotczyzny, natomiast kobiety i dzieci wywieziono w kierunku Kobrynia i Prużan.

Po wojnie z części gmin Masiewo utworzono gminę Narewka, do której przyłączono 25 wsi z gminy Tarnopol z siedzibą w Łuce.

W sobotę, 24 sierpnia władze Narewki postanowiły uczcić tą rocznicę organizując festyn pod hasłem „Zakorzenieni w Przestrzeni Narewka Festiwal 2024”.

Licznie przybyli mieszkańcy, goście i turyści zgromadzili się w Amfiteatrze gdzie prezentowały się liczne zespoły. Wystąpili m.in. Dawid Szymczuk BAND, Karolina Cicha & Spółka, AS, Co Słychać, Narewczanki, Cegiełki, Rosy, Werwoczki, czerwone Szpilki, Orlanie, Echo Puszczy, Czyżowianie, Weronika Ptaszyńska i Lamia, Tautibu Studija, Akolica. Koła Gospodyń Wiejskich prezentowały różne pyszności a stoiska rzemieślnicze  lokalne rękodzieło.

W sumie był to udany ostatni wakacyjny weekend.               

(sok)