Babia Góra- I tam żywuć ludzi

ARTYKUŁY » Artykuły » Babia Góra- I tam żywuć ludzi

Pomimo trudności, jakie przyniósł rok 2020, kolejna odsłona festynów z cyklu "I TAM ŻYWUĆ LUDZI” przesunięta została w czasie. Festyn w Babiej Górze odbył się 13 września 2020 r. i było to trzecie w tym roku takie wydarzenie a 73 festyn licząc od 2009 roku, kiedy rozpoczęła się nasza przygoda. Od 11 lat Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce wędruje po Podlasiu po małych miejscowościach wschodniej Białostocczyzny, by promować białoruską kulturę.

 

Na scenie przy świetlicy wiejskiej na początku głos zabrali Wójt Gminy Narewka Jarosław Gołubowski, Tomasz Tichoniuk- dyrektor Muzeum, oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Narewce Marcin Siekierko. Na początku wystąpił zespół NAREWCZANKI, w ludowych strojach oraz w akompaniamencie akordeonu i bębnów zaśpiewał zapomniane już pieśniami. Po nich zaś zagrały zespoły instrumentalne AXEL z Białegostoku oraz SIABRY z Białegostoku a na zakończenie RODNY KUT z Narwi. Dodatkową atrakcją festynu były również konkursy, w których publiczność wzięła chętnie udział odpowiadając na wszystkie nie zawsze łatwe pytania, zdobywając przy tym ciekawe nagrody ... np. szpadel, czy polewaczkę do ogrodu … Na festynie nie mogło zabraknąć oczywiście kramiku muzealnego z literaturą białoruską, pamiątkami i rękodziełem ludowym. Przygotowana została również fotowystawa prezentująca zdjęcia z poprzednich edycji festynów. Niejeden mieszkaniec wsi mógł odnaleźć siebie lub sąsiada na zdjęciach z festynów sprzed kilku lat.

 

Podczas festynu zorganizowane zostały również kiermasze. Słodkości oraz kanapki ze smalczykiem przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich Jezioranki w Siemianówce. Zbierane były również pieniążki na Kubusia z Hajnówki, Swoje stoisko miała również „drużyna Mikołaja”, który też zmaga się ze śmiertelną chorobą. Mieszkańcy i turyści bawiący się na festynie hojnie wsparli te inicjatywy za co im serdecznie dziękujemy.

 

Dzięki festynowi w przepięknej scenerii mieszkańcy mogli wspólnie uczestniczyć w święcie swej miejscowości, z sąsiadami, rodziną, oraz przybyłymi licznie turystami. Pod świetlicą do późna grała muzyka, tańcom nie było końca, a mieszkańcy wsi mogli jeszcze integrować się przy wspólnym ognisku, gdzie pieśni brzmiały do późna.

 

Babia Góra to kolejna historyczna wieś, której nazwa wzmiankowana jest już w XVII wieku. W XIX wieku w Babiej Górze była karczma prowadzona przez żyda. Specjalnością tej karczmy były tzw. "hałuszki" (odmiana pyz ziemniaczanych), robione na trzy sposoby: z makiem, z mięsem lub ze skwarkami. Do dnia dzisiejszego starsze kobiety tych stron przygotowują to danie. Nazwa wsi pochodzi wg legendy od góry, gdzie pośród nadnarwiańskich bagien i puszczańskich ostępów mieszkała samotnie kobieta. Nie jest wiadomym czy ludność tej osady wymarła, czy też wyginęła. Wiadomym jest, że przez wiele lat przebywała tu sama i w związku z tym okoliczni mieszkańcy i wędrowcy określali to miejsce mianem "Babiahara" (kobieta - "baba", góra - "hara").

 

 

 

Muzeum zaprasza na kolejne festyny z cyklu „I tam żywuć ludzi” do Żuk w gminie Kleszczele 20 IX 2020 oraz Grabowca (gm. Dubicze Cerkiewne) 4 X 2020. Będzie to okazja do spotkania się z najbliższymi, rodziną, sąsiadami, wspólnej integracji oraz zabawy w urokliwej scenerii podlaskiej drewnianej architektury i niesamowitej przyrody.

 

 

 

Agnieszka Tichoniuk

 

 

 

Festyn zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Starostwa Powiatowego w Hajnówce.