Bezpłatne badania w Białymstoku!

ARCHIWUM »  Archiwum » Bezpłatne badania w Białymstoku!

 Test na HCV – prosty krok do zdrowia

 Bezpłatne badania w Białymstoku!

 

Od 24 do 30 września w wybranych placówkach w Białymstoku, każda pełnoletnia osoba będzie miała możliwość wykonania bezpłatnych, anonimowych testów pod kątem obecności przeciwciał anty-HCV. Badania realizowane są w ramach Ogólnopolskiego Programu Badań Przesiewowych „Test na HCV – prosty krok do zdrowia” – inicjatywy, która ma na celu podniesienie wiedzy w zakresie HCV i wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW C) oraz zwiększenie wykrywalności wirusa wśród społeczeństwa, a w dłuższej perspektywie zmniejszenie jego występowania.

 

HCV (ang. Hepatitis C Virus) jest odpowiedzialny za wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C). Zakażenie wirusem następuje przez kontakt krwi osoby zdrowej z krwią osoby zakażonej HCV, w sytuacji gdy dochodzi do naruszenia ciągłości skóry (np. ukłucie, skaleczenie). „Jednym z czynników ryzyka zakażenia HCV w Polsce jest przynajmniej trzykrotna hospitalizacja lub zabiegi, w tym także te drobne czy kosmetyczne, nie tylko poważne operacje. Badaniu powinny poddać się również osoby, którym przed rokiem 1992 rokiem przetaczano krew, które kiedykolwiek w przeszłości stosowały dożylne narkotyki lub przebywały w zakładzie karnym” – mówi Prof. dr hab. n. med. Robert Flisiak z Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii UM w Białymstoku.

 Szacuje się, że w Polsce osób zakażonych HCV jest 165 – 200 tysięcy, jednak dotychczas zdiagnozowanych zostało tylko ok. 30 tys. z nich1. Może to wynikać z faktu, że przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C rozwija się w sposób bezobjawowy bądź bez specyficznej manifestacji przez wiele lat od momentu zakażenia. W momencie jego ujawnienia, stan zaawansowania choroby jest już znaczący. Jak zaznacza prof. Flisiak: „Wirus HCV jest aktualnie w Polsce głównym sprawcą zarówno marskości, jak i raka wątroby. Odpowiednio wczesne wykrycie jego obecności w organizmie pozwala na podjęcie terapii, która z wykorzystaniem dostępnych leków jest prawie w 100% skuteczna. Polega na przyjmowaniu leków, praktycznie pozbawionych działań ubocznych, przez zaledwie 2-3 miesiące”.

 

W ramach „Tygodnia HCV” w Białymstoku w dniach 24-30 września, w wytypowanych placówkach, będzie można wykonać bezpłatne, anonimowe testy anty-HCV. Wykwalifikowany personel medyczny zadba również o dostarczenie wyczerpujących informacji wszystkim poddającym się testowi oraz wskaże kolejne kroki osobom, u których wynik testu na obecność przeciwciał anty-HCV okaże się dodatni.

 

Poniżej znajduje się lista placówek biorących udział w programie:

 1. NZOZ PORADNIA RODZINNA, ul. K. St. Andrukiewicza 4/3U

 2. NZOZ MEDIKON, ul. Edukacyjna 1B

 3. AKADEMICKA PRAKTYKA MEDYCYNY RODZINNEJ, ul. Mazowiecka 33

 4. NZPOZ COR-MED., ul. Antoniukowska 11a

 5. EVAMED, ul. Rzemieślnicza 31

 6. REVITA CENTRUM MEDYCZNE, Al. 1000-lecia P.P. 10 lok.21A

 7. NZOZ BACIECZKI, ul. Kołłątaja 75

 8. CENTRUM MEDYCZNE AM – MEDICA ul. Białostocka 20A, Michałowo

 Program, który powstał przy wsparciu firmy AbbVie, realizowany jest pod patronatem Fundacji Gwiazda Nadziei, Koalicji Hepatologicznej, Polskiej Grupy Ekspertów HCV, Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

 Więcej informacji o programie i listę placówek biorących udział w akcji na: www.testnahcv.com.pl.

 1„Zapobieganie zakażeniom HCV” jako przykład zintegrowanych działań w zdrowiu publicznym na rzecz ograniczenia zakażeń krwiopochodnych w Polsce; praca zbiorowa pod red.: Prof. dr hab. Mirosław J. Wysocki, Prof. dr hab. Andrzej Zieliński, Dr hab. Rafał Gierczyński; Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny