Diecezjalne święto dziękczynienia za plony

ARTYKUŁY » Artykuły » Diecezjalne święto dziękczynienia za plony

Diecezjalne święto dziękczynienia za plony

 

Tegoroczne dożynki w diecezji drohiczyńskiej odbyły się 7 września w Wyszkach. Rolnicze święto znalazło godną oprawę podczas uroczystości o charakterze kościelnym. To właśnie do Wyszek przybyli podlascy rolnicy, by wspólnie z biskupem drohiczyńskim Piotrem Sawczukiem modlić się w podziękowaniu za tegoroczne plony.

 

Uroczystość zgromadziła liczne grono kapłanów, parlamentarzystów, instytucji państwowych, przedstawicieli samorządów, przedsiębiorstw, oraz mieszkańców gminy Wyszki i przybyłych gości. Powiat bielski reprezentowany był przez starostę Sławomira Jerzego Snarskiego, przewodniczącego rady powiatu Andrzeja Leszczyńskiego oraz sekretarza powiatu Ryszarda Anusiewicza.

 

Mszę św. dziękczynną poprzedziło powitanie proboszcza parafii Św. Andrzeja Apostoła
w Wyszkach ks. Andrzeja Ulaczyka oraz gospodarza gminy Mariusza Korzeniewskiego. Przed ks. biskupem Piotrem Sawczukiem zaprezentowały się delegacje 66 parafii, które przygotowały na tę okazję wieńce dożynkowe. Zarówno wieńce, jak i zebrane z pól plony zostały przez niego poświęcone.

 

Jeszcze przed zakończeniem mszy św. i udzielonym błogosławieństwem pasterskim dokonano rozstrzygnięcia konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Pierwsze miejsce zajęła parafia Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim, drugie miejsce parafia św. Wawrzyńca
w Kożuchówku, trzecie miejsce parafia Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim.

 

Komisja konkursowa przyznała także trzy wyróżnienia: parafii św. Jerzego w Sawicach, parafii św. Andrzeja Apostoła w Wyszkach oraz parafii Trójcy Przenajświętszej w Drohiczynie. Ufundowane przez siebie nagrody i wyróżnienia zwycięzcom wręczył starosta bielski Sławomir Jerzy Snarski. Zwracając się do rolników przypomniał on wielowiekową tradycję święta dziękczynienia za plony oraz podziękował im za ich ciężką pracę i ponoszony trud, którego owocem jest nasz codzienny chleb.

 

Uroczystości dożynkowe zakończyło dzielenie się przez wszystkich uczestników poświęconym chlebem. Następnie udano się na wspólny posiłek, podczas którego czas umilały występy zespołów ludowych.

 

pd, fot. Urząd Gminy Wyszki