Dziennikarz „Wieści Podlaskich” Tadeusz Szereszewski laureatem nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego

ARCHIWUM »  Archiwum » Dziennikarz „Wieści Podlaskich” Tadeusz Szereszewski laureatem nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego

Po raz 18 Marszałek nagrodził twórców i działaczy kultury.

  

Dziennikarz „Wieści Podlaskich” Tadeusz Szereszewski laureatem nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego

  

25 października, w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Kultury odbyła się podniosła uroczystość wręczenia nagród Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej,upowszechniania i ochrony kultury za sezon 2016/2017.

 

Do Opery przybyli artyści, działacze kultury, dyrektorzy podlaskich placówek kultury, przedstawiciele samorządu, no i oczywiście wyłonieni przez Kapitułę nagrody-laureaci.

 

Miło nam donieść, że nagrodę Marszałka otrzymał nasz wieloletni współpracownik, bielski nauczyciel i wychowawca, ”kustosz pamięci lokalnej” - Tadeusz Szereszewski. Miło nam również i z tego względu, że na olbrzymim ekranie w sali Opery, zaprezentowano „Wieści Podlaskie”.

 

Wypada w tym miejscu wymienić pozostałych laureatów:

 

Marlena Borowska, za 25 lat działań na rzecz rozwoju kultury muzycznej w Suwałkach; laureatka zaprezentowała sopranem minirecital kilku pieśni i arii.

 

Przemysław Filip Karwowski to wieloletni plastyk i scenograf łomżyńskiego Teatru Lalki i Aktora.

 

Barbara Muszyńska-Piecka, aktorka i pedagog Białostockiego Teatru Lalek otrzymała nagrodę za 50 lat pracy artystycznej.

 

Urszula Stankiewicz z Muzeum Okręgowego w Białymstoku, za badania i odkrycia archeologiczne okolic Brańska, Tykocina i Białegostoku.

 

Wiktor Szwed, 92-letni poeta białoruski, tłumacz i publicysta za całokształt twórczości. Wypada wspomnieć, że Pan Szwed odbierając nagrodę przeczytał piękny wiersz w języku polskim, napisany przez Niego specjalnie na tę okazję.

 

Aleksander Wasyluk, za działania na rzecz promocji województwa, a w szczególności za zorganizowanie wystawy „Kolory Prawosławia. Polska”prezentowanej w 15 krajach świata.

 

O recitalu Marleny Borowskiej wspomnieliśmy. A dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Białymstoku zaśpiewały po białorusku piosenkę do tekstu Wiktora Szweda „My pierwszoklasiści”.

 

Był też pokaz świetlistej marionetki w wykonaniu aktora BTL,Mateusza Tymury.

 

Zacytujmy na koniec słowa Wicemarszałka Województwa Podlaskiego, Macieja Żywno posumowującego uroczystość. ”Ludzie, którzy mają tak bogatą pasję, umiejętności i talenty są wielkim bogactwem naszego regionu”.

 

Tadeuszowi Szereszewskiemu jeszcze raz serdecznie gratulujemy !

 

Wiesław Pietuch