Etno warsztaty w Muzeum Białoruskim w Hajnówce

ARTYKUŁY » Artykuły » Etno warsztaty w Muzeum Białoruskim w Hajnówce

 

Kolejne warsztaty w Muzeum. „Etnodizajn”, czyli opowieść o tym jak wplatać ludowe akcenty we współczesne formy i jak zaszczepić w najmłodszych zainteresowanie wzornictwem tradycyjnym... 

 

Wracanie do korzeni i tradycji oraz przetwarzanie ich w nowoczesnych formach czyli etnodesign to w ostatnich latach bardzo popularny kierunek. Muzeum również postanowiło wzory białoruske, którymi nasi przodkowie ozdabiali koszule, ręczniki ludowe, kapy wykorzystać w nowoczesnej, współczesnej realizacji. W przygotowaniu projektów szablonów pomógł Mirosław Zdrajkowski- artysta plastyk, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Mińsku na Białorusi, którego wszelkie poczynania artystyczne zdradzają przywiązanie do tradycji białoruskich, do języka, do kultury ludowej.

 

I właśnie w październiku 2020 r. dzieci własnoręcznie za pomocą specjalnie przygotowanych szablonów wykonały koszulkę z wzorami białoruskimi. Przedszkolaki poradziły sobie świetnie z tym zadaniem!!  A efekty- koszulki z tradycyjnymi wzorami będzie można wkrótce podziwiać na żywo-będą dumnie noszone przez autorów.

 

Warsztaty prowadziła Agnieszka Tichoniuk- muzealny historyk sztuki, która również opowiedziała dzieciom o zakończonym konkursie plastycznym „Ja naradziusia tut” i pokazała wystawę nagrodzonych prac.

 

Warsztaty prowadzone były przez Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce w ramach projektu „PRZYGRANICZNY ALIANS ETNICZNY”. To projekt, który na przestrzeni roku ma wiele działań prezentujących lokalną sztukę, tradycje, oraz działań animujących lokalną społeczność-nie tylko dzieci ale i dorosłych- w myśl idei PRZYMIERZA kulturowego na pograniczu etnicznym jakim jest Podlasie i ziemia hajnowska.

 

Warsztaty zorganizowano w ramach realizacji zadania p.n. „Przygraniczny alians etniczny” ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urzędu Miasta Hajnówka.

 

Tomasz Tichoniuk