Gościna na Podlasiu 2016

ARCHIWUM »  Archiwum » Gościna na Podlasiu 2016

 Całość otworzyło Ogólnopolskie Spotkanie Ludzi Rolnictwa i Agrobiznesu „Smaczna Polska” w dn. 14 października w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie. Podczas konferencji z udziałem Wiceministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jacka Boguckiego dokonano analizy i oceny sytuacji w rolnictwie i w agrobiznesie w 2016 r. oraz wręczono Honorowe Odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa”. W trakcie trwała również wystawa wybranych produktów żywnościowych. Na zakończenie zaprezentowały się zespoły ludowe z całego kraju.

 

W programie „Gościny na Podlasiu 2016” były wizyty w przodujących agrofirmach i gospodarstwach rolnych Podlasia, takich jak : Pronar w Narwi (dwukrotny Mistrz Krajowy AgroLigi – w 1994 r. i 2010 r.), Trans-Rol w miejscowości Kruszewo-Wypychy (Mistrz Krajowy AgroLigi 2011) połączone ze spotkaniem z właścicielami „Podlaskiej Chaty” w Sokołach, Ziołowy Zakątek i Dary Natury w Korycinach (I Wicemistrz Krajowy AgroLigi 2012) oraz gospodarstwo rolne Danuty i Zbigniewa Klimaszewskich w Klimaszach, specjalizujące się w produkcji rolnej (I miejsce w ogólnopolskim konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne w 2007 r.).

 

Goście mogli tez odwiedzić: Muzeum Przyrodniczo-Leśne w Białowieży, Skansen Sioło Budy w Budach, Skit ojca Gabriela w Odrynkach, Sobór Świętej Trójcy w Hajnówce, Św. Górę Grabarkę oraz Skansen w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Mieli również okazję poznania w Narewce Romana Malinowskiego, twórcy oryginalnej makiety Pałacu Carskiego w Białowieży i innych obiektów historycznych. Z uczestnikami „Gościny na Podlasiu 2016” spotkał się też Stefan Krajewski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego.

 

Goście z niemal całej Polski, producenci rolni, agroprzedsiębiorcy, również naukowcy i działacze społeczni, wszędzie spotykali się z tradycyjną podlaską serdecznością i gościnnością, okraszoną smacznymi regionalnymi potrawami i muzyką z kolorytami wschodnimi. Wielu z nich, żegnając się z Podlasiem, zapowiedziało, że tutaj jeszcze będzie niejednokrotnie wracać.

 

„To wyjątkowe spotkanie to nie tylko wydarzenie promujące nasz region, ale również płaszczyzna do twórczej wymiany wiedzy, doświadczeń i możliwości współpracy międzyregionalnej. Jak widać w bogatym programie czterodniowego spotkania, jako region mamy się czym pochwalić, ale nie możemy spocząć na laurach, musimy czerpać inspirację od innych.”- podsumowują „Gościnę na Podlasiu” Państwo Grażyna i Andrzej Remisiewicz, Właściciele firmy TRANS-ROL

 Joanna Czarkowska