Jubileusz Firmy „Suempol”
ARCHIWUM » Archiwum » Jubileusz Firmy „Suempol”
Mszą św. koncelebrowaną przez ks. biskupa Antoniego Dydycza w kościele Matki Bożej z Góry Karmel oraz koncertem Wielkiej Koncertowej Orkiestry „Victoria” z Warszawy firma „Suempol” zainaugurowała Jubileusz 30. lecia swojego istnienia oraz upamiętniła 100. lecie odzyskania niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej. Jubileuszowe obchody były okazją do poświęcenia sztandaru firmy.
Był to dzień szczególny dla Firmy „Suempol”. Albowiem właściciele, państwo Edward i Urszula Siecińscy i Monika i Arkadiusz Jaworowscy zaprosili wszystkich dostojnych gości(w tym z Norwegii), pracowników, przyjaciół i sympatyków firmy na tę uroczystość. Kościół Matki Bożej z Góry Karmel był wypełniony po brzegi. Przed prezbiterium usytuowali się członkowie Wielkiej Koncertowej Orkiestry „Victoria”, oraz reprezentanci ufundowanego sztandaru.
Wraz z ks. biskupem mszę św. koncelebrowali ks. proboszczowie Zbigniew Domirski i ks. Kazimierz Siekierko, ks. Henryk Polaki, ks. Tadeusz Syczewski, rektor WSD Drohiczynie.. Oprawę liturgiczną wykonali członkowie orkiestry.
Homilię wygłosił ks. biskup Antoni Dydycz, który dokonał rysu historycznego rodzącej się niepodległości Polski. Wiele miejsca poświecił sztandarowi wyjaśniając jego znaczenie historyczne i współczesne.
Po udzielonym błogosławieństwie pasterskim w świątyni odbył się koncert Wielkiej Koncertowej Orkiestry „Victoria” prowadzonej przez kapelmistrza Juliana Kwiatkowskiego. Wypełniły je pieśni religijne, patriotyczne, wzruszające serca z piosenką „Złoty Ręcznik”.
Przypomnijmy, Orkiestra Koncertowa „Victoria” Parafii Matki Boskiej Zwycięskiej w Warszawie-Rembertowie powstała 4 listopada 1997 roku z inicjatywy prałata Edwarda Żmijewskiego. Orkiestra posiada w swoim dorobku znaczące dokonania artystyczne. Wykonała ponad 500 koncertów w 84 miastach Polski. Odbyła wiele podróży zagranicznych.
Monika Jaworowska dziękując, zaprosiła zebranych na drugą część uroczystości do pobliskiego hotelu „Unibus”. Tam uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Wł. Wysockiego przedstawili montaż słowno muzyczny poświęcony odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Ich mistrzowskie wykonanie poruszyło serca, w rolę narratora wcielił się ks. Dariusz Misior.
„Chór Polskiej Pieśni Narodowej”, sponsorowany przez właścicieli firmy wykonał wiele pieśni. Wszystkim udzielił się świąteczny nastrój.
Jak na Jubileusz przystało nie mogło zabraknąć toru jubileuszowego, który zebranych wprowadzał w zdumienie. Jego wielkość była fascynująca, paralelna ze smakiem.
Choć obchodzono jubileusz 30. lecia, to firma ma swoją dłuższą historię. Powstała bowiem w 1972 roku jako przetwórstwo krewetek.
Laureat wielu nagród i wyróżnień
Warto przypomnieć, że „Suempol” otrzymał Grand Prix Mercurius Gedanensis na największych na międzynarodowych targach branży rybnej. Bo jak łosoś wędzony plasterkowany to tylko z Bielska. Na Gali Polskich Eksporterów, Międzynarodowych Targów Przetwórstwa i Produktów Rybnych, w których uczestniczy 150 firm z całego świata- m.in. z Europy, Azji i Ameryki Północnej wyrażano wielokrotnie wysokie uznanie dla produktów bielskiej firmy
Nie sposób też nie docenić dokonań Suempolu na rynkach zagranicznych: 80 procent produkcji, opartej przede wszystkim na łososiu norweskim, firma sprzedaje pod marką własną w Niemczech.
- Przez dziewięć lat pracowaliśmy nie tylko nad jakością naszego produktu. Łosoś to standardowy produkt bielskiego zakładu. Stanowi obecnie około 90 proc. jego produkcji – mówi Monika Jaworowska, prezes firmy. - Ryba sprowadzana jest głównie z północnej części norweskich fiordów oraz Alaski. Wyroby „Suempolu” pozbawione są barwników i konserwantów - jedynym środkiem utrwalającym produkty jest sól. Ponad 80 proc. produktu „Suempolu” trafia na eksport, głównie do Niemiec, Belgii, Holandii, Danii i Francji – dodaje pani prezes Monika Jaworowska.
tekst Tadeusz Szereszewski