Jubileuszowa „Kupalinka”

ARTYKUŁY » Artykuły » Jubileuszowa „Kupalinka”

 

Leniewo to nieduża wieś w gminie Czyże nad rzeką Łoknicą. W XV wieku powstał tu folwark założony przez Żuka Leniewicza, który jako pierwszy osiedlił się w tej okolicy. Od XVI do XVII w. folwark należał do ziemian Łoknickich. W połowei XIX w. właścicielką Leniewa, Łoknicy i Miękisz została Brygida Kaluchiewiczówna. We wsi znajduje się prawdopodobnie jeden z najstarszych, o ile nie najstarszy dom w regionie, liczący sobie 150 lat, a przez wieś wiedzie trasa szlaku turystycznego Carski Hostiniec.

 

Od 2004 roku w Leniewie Urząd Gminy w Czyżach organizuje festyn ludowy “Kupalinka”. Tegoroczna, piętnasta już, edycja odbyła się w sobotę 29 czerwca. Festyn cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, nie tylko mieszkańców gminy. Takich tłumów widzów na bądź co bądź wiejskiej imprezie już dawno nie widziałem, a sądząc po nr rejestracyjnych samochodów przybli oni nie tylko z naszego województwa.

 

W programie tradycyjnie wystąpiły zespoły artystyczne z regionu; „Czyżowianie” z czyż i Grupy Wokalne z Morza i ze Szkoły Podstawowej w Czyżach. Widzowie przybyli na imprezę mogli także posłuchać zespołów z Hajnówki: „Lotos”, „Metro” i Studio Piosenki z HDK; aplauz publiczności – w tym obecnego na imprezie I Z-cy Redaktora naczelnego „Wieści” wzbudził występ sympatycznych dziewcząt z zespołu „Czerwone Szpilki”. Gwiazdą Festynu był zespół „AS” z Białegostoku, a do tańca grał i śpiewał zespół „Axel” z Białegostoku.

 

Rozstrzygnięto konkurs plastyczny oraz i konkurs “Na najlepszą świetlicę wiejską i inicjatywę mieszkańców”. Zwyciężyła świetlica w Kuraszewie, drugie miejsce zajęła świetlica w Klejnikach. Promesy na nagrody odebrały w trakcie festynu panie Sołtys z tych wsi: Katarzyna Filimoniuk i Anna Sajewska. Festyn był też okazją do zaprezentowania lokalnych potraw pzrez panie z KGW w Kuraszewie i Korninie.

 

Festyn zakończyła zabawa taneczna przy muzyce zespołu “Axel”

 



(wss)