Już od 1 stycznia 2021 roku POLREGIO uruchamia bezpośrednie połączenie kolejowe Białystok – Hajnówka.

ARTYKUŁY » Artykuły » Już od 1 stycznia 2021 roku POLREGIO uruchamia bezpośrednie połączenie kolejowe Białystok – Hajnówka.

Dzięki decyzji Zarządu Województwa Podlaskiego, w nowej umowie z POLREGIO obowiązującej od stycznia 2021 roku, znalazły się pociągi kursujące w bezpośredniej relacji z Białegostoku do Hajnówki.

 

 

 

Przywrócenie po 27 latach ruchu kolejowego na tej linii (ruch pasażerski zawieszono w roku 1994), pozwoli na poprawę połączenia miasta powiatowego Hajnówka ze stolicą regionu. Obecnie kolejowe połączenie między Hajnówką a Białymstokiem, jest możliwe okrężną drogą, z przesiadką w Czeremsze.

 

 

 

Podczas modernizacji odcinka Lewki – Hajnówka, przeprowadzonej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., wymieniono 27 km torów, przebudowano przejazdy kolejowo-drogowe, wybudowano mosty i przepusty. Przebudowane zostały istniejące przystanki i wybudowano jeden nowy przystanek osobowy – Mikłasze.

 

 

 

Zgodnie z zamówieniem samorządu podlaskiego, od stycznia 2021 roku będzie kursować pięć par pociągów POLREGIO w relacji Białystok – Hajnówka i Hajnówka – Białystok oraz 1 para pociągów Białystok – Siedlce i Siedlce – Białystok, przez Hajnówkę. Będą także dwie pary pociągów Bielsk Podlaski – Hajnówka i Hajnówka - Bielsk Podlaski, które będą skomunikowane w Bielsku Podlaskim z pociągami relacji Białystok – Czeremcha – Białystok. Łącznie to daje osiem połączeń Białystok – Hajnówka i osiem z Hajnówki do Białegostoku.

 

Dzięki uruchomieniu tych połączeń mieszkańcy województwa będą mogli szybko i wygodnie dotrzeć do pracy, szkoły i na uczelnie. Pierwsze w dobie połączenie z Hajnówki do Białegostoku będzie o godz. 4:39, z ośmiominutową przesiadką w Bielsku Podlaskim na pociąg z Czeremchy, który do Białegostoku przyjedzie na godz. 6:08. Ostatnie połączenie z Białegostoku do Hajnówki będzie także z przesiadką w Bielsku Podlaskim. Odjazd z Białegostoku o godz. 19:46 w kierunku Czeremchy, a na stacji Bielsk Podlaski przesiadka do pociągu odjeżdżającego do Hajnówki o godz. 20:45. Przyjazd do Hajnówki na godz. 21:18.

 

 

 

Pociągi będą obsługiwane przez szynobusy poruszające się z prędkością do 100 km/h. Czas przejazdu 76-kilometrowej trasy z Białegostoku do Hajnówki wyniesie maksymalnie 1 godz. 30 min. Przejazd z Bielska Podlaskiego do Hajnówki na odległość 30 km będzie trwał około 30 min.

 

 

 

Odcinki Białystok – Hajnówka i Bielsk Podlaski – Hajnówka zostały włączone do oferty promocyjnej „Połączenie w dobrej cenie”.

 

Dzięki temu za jednorazowy przejazd na odcinku Białystok - Hajnówka zamiast 18,30 zł, zapłacimy 10 zł. Bilet na odcinku Bielsk Podlaski – Hajnówka zamiast 8,90 zł, kosztuje 8 zł. W ofercie będą również bilety miesięczne w dwie strony w cenie 209 zł (według taryfy podstawowej 332 zł), a na odcinku Białystok – Hajnówka 170 zł (cena w taryfie podstawowej to 214 zł).

 

Osoby uprawione do korzystania z ulg ustawowych, np. studenci, uczniowie, będą mogli kupić bilety jeszcze taniej. Bilety są dostępne w kasach biletowych, w automatach biletowych (w pojazdach) oraz poprzez własny system sprzedaży przewoźnika pod adresem polregio.pl i bezpłatną aplikację mobilną POLREGIO. Na wszystkich stacjach poza stacją Białystok, bilety będzie można kupić u obsługi pociągu bez żadnych dodatkowych opłat.

 

 

 

 

 

***

 

POLREGIO to największy pasażerski przewoźnik w Polsce. Każdego dnia na tory w całym kraju wyjeżdża około 1900 pociągów zamawianych i finansowanych przez samorządy wojewódzkie. W ciągu roku z usług POLREGIO korzysta ponad 88 mln pasażerów. Pociągi POLREGIO zatrzymują się na ponad 1900 stacjach. Udział firmy w rynku kolejowych przewozów pasażerskich wynosi ponad 26%. Większościowym udziałowcem Spółki jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (50% i jeden udział).