Kontakt z kulturą wysoką

ARCHIWUM »  Archiwum » Kontakt z kulturą wysoką

 

Od kilku lat w Gimnazjum im. Grzegorza Chodkiewicza w Zabłudowie działa koło dziennikarskie. Skupia ono sporą grupę młodzieży, która wydaje gazetkę szkolną: ,,Jesteśmy, żeby być w wami”. Nasz miesięcznik zawiera stałe rubryki, w których zamieszczane są informacje z życia szkoły, własna twórczość, opinie na temat ważnych problemów interesujących młodzież. Uczniowie poznają warsztat pracy dziennikarskiej, doskonalą umiejętnościw zakresie stosowania technologii komputerowej i informacyjnej.  Uczą się także pracy w zespole i konstruktywnie spędzają czas wolny.

Ważnym aspektem aktywności w kole jest udział w wydarzeniach kulturalnych w naszym regionie. Młodzież miała wielokrotnie okazję obejrzeć wystawy w Galerii Arsenał, spektakle teatralne (zarówno w Białymstoku  jak i w Warszawie), wartościowe filmy.

 

29 września 2016 mieliśmy okazję podziwiać niezwykłe dzieło artystyczne -operę ,,Czarodziejski flet” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Przez pewien czas znaleźliśmy się w innym świecie w towarzystwie muzyki klasycznej w wykonaniu orkiestry i ku zdumieniu niektórych okazało się to bardzo przyjemne do słuchania. Nie było to dla nas miejsce obce, gdyż już wcześniej obejrzeliśmy musical ,, Upiór w operze”, który wywarł na nas również niesamowite wrażenie.

Ważnym celem naszych wyjazdów, było też zwiedzanie największych bibliotek Białegostoku, m.in. Książnicy Podlaskiej, Biblioteki U w B, Biblioteki Politechniki Białostockiej. Ostatnią z wymienionych odwiedziliśmy stosunkowo niedawno, we wrześniu 2016, od razu zauważyliśmy, że to bardzo nowoczesne miejsce. Biblioteka posiada około 390 tysięcy woluminów. Są pokoje pracy grupowej i indywidualnej, laboratoria komputerowe, miejsca z wolnym dostępem do półek, wypożyczalnia i czytelnie. Biblioteka bierze udział w Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki, organizuje różnego rodzaju kampanie np. Książka za uśmiech, organizuje rajdy rowerowe. Wypożyczanie i zwrot książek są w dużym stopniu zautomatyzowane. Dało się zauważyć miłą atmosferę, pracownicy bardzo życzliwi dzięki czemu można się czuć w murach tego pięknego budynku naprawdę swobodnie. 

 

                                                                       Koło dziennikarskie w Gimnazjum w Zabłudowie

                                                                                        Opiekunowie: Małgorzata Kozłowska

                                                                                                                      Barbara Korolczuk