KULTURA NA SCHODACH MUZEUM

ARTYKUŁY » Artykuły » KULTURA NA SCHODACH MUZEUM

 Białoruskie Święto - KULTURA NA SCHODACH MUZEUM

 

Kiermasze rękodzieła ludowego, koncerty zespołów z Polski i Białorusi, a do tego ziemniaczane przysmaki ze stu kilogramów ziemniaków, warsztaty lepienia w glinie, tkania na krosnach- to wszystko można było zobaczyć w niedzielę 2 czerwca 2019 roku na 15. Białoruskim Festiwalu Etnograficznym w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce.

 

Festiwal to jedno z najważniejszych i największych wydarzeń organizowanych co roku przez hajnowskie Muzeum. Instytucja w sposób symboliczny wychodzi na schody muzeum, prezentując to co wartościowe wewnątrz- prezentując dorobek a także ucząc poszanowania dla tradycji i kultury.

 

Festiwal otworzył dyrektor Muzeum Białoruskiego – Tomasz Tichoniuk. Głos zabrali również burmistrz Miasta Hajnówka Jerzy Sirak oraz radny Sejmiku Wojewódzkiego i jednocześnie dyrektor Liceum z DNJB -  Igor Łukaszuk. A całą imprezę prowadził konferansjer Jan Karczewski.

 

Oprócz warsztatów etnograficznych i degustacji przez cały dzień odbywały się koncerty białoruskich zespołów zróżnicowanych pod względem wieku jak i rodzaju muzyki. Rozpiętość wiekowa wykonawców sięgała od przedszkolaków po dorosłych. Zaś gatunki muzyczne przechodziły od folkloru, poprzez estradę, nowoczesne rockowe aranżacje ludowych pieśni białoruskich i żywy energetyczny folk.

 

Na festiwalowej scenie zaśpiewały dzieci z Przedszkola Nr 1 „Kolebka” w Hajnówce,   8 –letnia Ola Miliszewska, MAŁANKA z Bielska Podlaskiego, zespół śpiewaczy NADZIEJA oraz KACHANACZKA z Prużan na Białorusi. Po nich na scenie zaprezentowały się zespoły: AS z Białegostoku,  ART. PRONAR z Narwi oraz instrumentalny rockowy grający niezwykle żywiołowo białoruskie utwory zespół NIEMORALNA PROPOZYCJA  z Białegostoku. Zaś na zakończenie festiwalu wystąpił najdłużej chyba grający na Podlasiu znakomity folkowy zespół CZEREMSZYNA, który obchodził niedawno swoje 25-lecie.

 

Dla publiczności przygotowane zostały różnorodne konkursy, okazało się ,że widownia doskonale orientuje się w etnografii, historii oraz działalności muzeum. Można było wygrać ciekawe nagrody rzeczowe. Chętni mogli oddać również krew w wyjątkowej scenerii-bo w galerii wśród obrazów zostały rozstawione fotele i statywy do zbiórki krwi. Najmłodsi uczestnicy festiwalu bawili się świetnie dzięki atrakcjom przygotowanym przez Animacyjną Ferajnę z Hajnówki.

 

Tradycyjnie była również prezentowana najnowsza i antykwaryczna literatura białoruskojęzyczna, pamiątki oraz rękodzieło ludowe  na stoisku Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej w Hajnówce. Swoje stoisko miały również Warsztaty Terapii Zajęciowej w Hajnówce, na którym  pokazywano prace wykonane przez osoby niepełnosprawne.

 

Sympatycznym akcentem była obecność Stowarzyszenia Miłośników Motoryzacji Niebanalnej BAT-alion z Hajnówki, dzięki niej wielbiciele zabytkowych aut mieli możliwość podziwiania i fotografowania się ze starym, „uśmiechniętym” wozem strażackim ….

 

Festiwal nie mógłby się odbyć bez przybyłej licznie publiczności, która zalewała plac Muzeum od wczesnych godzin porannych do wieczora, ale również partnerom i sponsorom. W tym roku wsparli nas Urząd Gminy Narewka, Hajnowski Dom Kultury, Bank Spółdzielczy w Hajnówce, Bank Spółdzielczy w Narewce, Bogdan Klimiuk, Marek Wasiluk, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Hajnówce, Zakład Mechaniki Pojazdowej Leoncjusz Ławrynowicz, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Bielsku Podlaskim, sklep Smak Tradycji, Apteka VITA oraz Areszt Śledczy w Hajnówce, a także wolontariusze, którzy pomagali przy obsłudze Festiwalu, za co organizatorzy serdecznie dziękują.

 

Festiwal zrealizowano dzięki dotacji Ministra  Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urzędu Miasta Hajnówka, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku, Starostwa Powiatowego w Hajnówce.

 

Agnieszka Tichoniuk