Mistrzowie z Jaszczołt

ARCHIWUM »  Archiwum » Mistrzowie z Jaszczołt

W ogrodach Pałacu Prezydenckiego tytuł Mistrzów Krajowej AgroLigi prezydent Andrzej Duda wręczył rolnikom Annie i Sylwestrowi Jaszczołt z Jaszczołt w gminie Grodzisk. Zwycięstwem państwo Jaszczołtowie podzielili się z Sylwią i Zdzisławem Wawrzyńczykami z Nowego Miasteczka prowadzącymi Gospodarstwo Specjalistyczne Uprawy Warzyw Gruntowych.

Jaszczołtowie produkują ok. 5 tys, litrów mleka dziennie

Zdjęcie z portalu:podlaskie.strefaagro.pl

 

W kategorii firm tytuł wicemistrza otrzymała często goszcząca na naszych łamach firma Metal Fach z Sokółki.

 https://www.umww.pl/attachments/article/34774/mlody-rol.jpg

Zdjęcie z portalu:www.umww.pl

Sylwester Jaszczołt najpierw odnosił sukcesy jako lider discopolowego zespołu Crazy Boys. Wielką popularnośc przyniosła im piosenka „Mała O”. Wydawało się, że to koniec związków z rolnictwem, tym bardziej, że pan Sylwester naraził się rodzicom bowiem aby kupić sprzęt muzyczny sprzedał kobyłę.

 

Jednak przed laty Sylwester Jaszczołt zrezygnował z dobrze zapowiadajacej się kariery muzycznej i wraz z żoną przejął w 1991 roku gospodarstwo rodzinne we wsi Jaszczołty. Gospodarowanie zaczynali skromnie od 4 krów w małej oborze i 12 hektarów, dziś mają ich (własnych i dzierżawionych) 236. Nie od razu nastawili się na produkcję mleka. Najpierw było bydło mleczne, później trzoda chlewna aż w końcu postawili na bydło mleczne. Dziś posiadają 380 sztuk bydła, w tym 180 krów dojnych. Dają one dziennie ok. 5 000 litrów mleka, które sprzedają Spółdzielni Mleczarskiej Spomlek w Radzyniu Podlaskim. Średnio od jednej krowy uzyskują 9,2 tys litrów mleka rocznie co przekłada się na 1,67 mln litrów mleka rocznie.

 

Pierwsze sukcesy na rolniczej niwie zaczęły się w 2010 rok. Wtedy to rolnicy z Jaszczołt byli najlepsi w „VI Mlecznych Mistrzostwach Polski” w województwie podlaskim – sprzedali 1 153 891 kg mleka. W 2012 r. zajęli II miejsce w konkursie „Inowacyjny Młody Rolnik” a w 2015 r. doszlo zwycięstwo w plebiscytach „Podlaska AgrLiga” i Gazety Współczesnej na rolnika roku.

 

Wprawdzie jak mówią rolnicy pracy się nie boją ale w tak duzym gospodarstwie jej nie brakuję ale rolnikom rosną nastepcy, syn Damian już pomaga w gospodarstwie. (ws)

www.podlaskie.strefaagro.pl/artykul/mamy-krajowych-mistrzow-agroligi-sa-anna-i-sylwester-jaszczolt

 

 

www.umww.pl/Innowacyjny-Mlody-Rolnik-2012-z-nagrodami

https://www.umww.pl/Innowacyjny-Mlody-Rolnik-2012-z-nagrodami