Noc Muzeów w Hajnówce

ARTYKUŁY » Artykuły »  Noc Muzeów w Hajnówce

 

Noc Muzeów- jedyna taka noc w roku - to wyjątkowe święto muzealników, którzy bezpłatnie i w porach wieczornych udostępniają swoje instytucje turystom. Muzeum w Hajnówce po raz szósty zorganizowało takie wydarzenie, które odbyło się 12 maja 2023 r. Publiczność dopisała, oprócz hajnowian odwiedzili nas goście przyjezdni z Polski i zagranicy.

 

Podczas Nocy Muzeum można było zwiedzać bogate wystawy stałe z eksponatami etnograficznymi pokazujące życie na wsi wzbogacone o ciekawą makietę podlaskiej wsi, czy nagrania filmowe i zdjęcia. Sztukę współczesną reprezentowała wystawa zbiorowa malarstwa „Hajnówka. Brama do Puszczy”- prace powstały podczas pleneru malarskiego zorganizowanego z okazji obchodów jubileuszu 60 lat miasta Hajnówka w 2011 r.

 

Dostępne były również wystawy czasowe, w tym finisaż- czyli zakończenie wystawy malarstwa nieżyjącego już artysty Andrzeja Piotrowicza/ mnicha Eliasza. Była to pierwsza retrospektywna wystawa, będąca zarazem pierwszą indywidualną prezentacją jego twórczości w ogóle. Na wystawie zaprezentowano ponad 70 prac podzielonych na dwa główne okresy. W pierwszym pokazany został dwunastoletni okres akademicki (liceum plastyczne w Supraślu oraz Wyższa Szkoła Sztuki Stosowanej w Poznaniu) reprezentowane przez rysunki ołówkiem, martwe natury, czy kolaże. W nich widać pierwsze próby zmagań artystycznych z różnymi technikami, stylami, poszukiwania najlepszej, własnej formy wyrazu.

 

Drugi okres przypadający na osiem ostatnich lat twórczości i życia Andrzeja, po odejściu z monasteru w Ujkowicach reprezentuje już dojrzałe malarstwo olejne. Pierwsze co uderza widza po wejściu na wystawę to niesamowita kolorystyka obrazów, niezwykle żywa i kontrastowa. Dopiero w dalszej kolejności widz próbuje odczytać tematykę i sens obrazów, co nie jest łatwe. Apokalipsa, grzech, odkupienie, czy ofiara to główne tematy obrazów Andrzeja Piotrowicza/ mnicha Eliasza.

 

Na zakończenie wystawy brat artysty- Mariusz- miał swój recitalzatytułowany Gawędy muzyczne ze wsi Rudaki”. Sentymentalnie opowiedział o wsi Rudaki, o życiu dziadka, o bieżeństwie, o jego ciężkich latach życia po wojnie, o dzieciństwie spędzonym na wsi, o bracie Andrzeju, jego życiu i duchowości. Opowieść przeplatał muzyką - swoimi aranżacjami na gitarę do utworów m.in. Wiktora Szweda, czy Alesia Barskiego. Utwór „Ja niepotrebny tut nikomu…” wywołał u nie jednego wzruszenie i łzy…

 

Na wystawie poplenerowej tacy artyści jak: Daniel Gromacki, Jerzy Iwacik, Stanisław Poskrobko, Marek Sapiołko i Mirosław Zdrajkowski w malarskiej i rzeźbiarskiej formie oddali temat „Małej Ojczyzny”. Jedni sięgnęli do mitologii słowiańskiej szukając w niej symboli, inni czerpali z przyrody kształtując konkretne formy, pozostali zaś nawiązali do tradycji Podlasia z ręcznikiem obrzędowym, drewnianą architekturą, czy pasiakami- chodnikami tkanymi na krosnach. Jak pokazał plener można wyrazić wiele uczuć związanych z miejscem, z którego się pochodzi z Małą- Ojczyzną.

 

Kto nie znał jeszcze wyników 18. edycji ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „PODLASIE W OBIEKTYWIE im. Wiktora Wołkowa '2022” mógł podziwiać przepiękne zdjęcia laureatów wybrane spośród nadesłanych niemal 500 fotografii Podlasia.

 

Zainteresowaniem cieszyła się również wystawa plastyczna dzieci i młodzieży - efekt 3.konkursu „Я нарадзіўся тут -Tu się urodziłem”, na której można było podziwiać niezwykle barwne i różnorodne Podlasie umiejętnie uchwycone przez dzieci zarówno sześciolatki, jak i nastolatki.

 

Oprawę muzyczną podczas Nocy Muzeum zapewnił zespół Żemerwa, który w tym roku obchodzi jubileusz 20-lecia. Od samego początku grupa współpracuje również z Muzeum koncertuje i edukuje. Głównym założeniem zespołu jest zachowanie tradycyjnej kultury muzycznej oraz języka naszego regionu dla przyszłych pokoleń. Oprócz koncertu tradycyjnych pieśni wykonywanych przez rodzinę Fioników i przyjaciół rodziny, uczestnicy Nocy Muzeów mogli nauczyć się również tradycyjnych tańców przy akompaniamencie instrumentów takich jak: skrzypce, akordeon, bębny. Zachęcamy do odwiedzenia naszego kanału www.youtube/MuzeumBialoruskiewHajnowce i obejrzenia nagrań z Nocy Muzeów w Hajnówce.

 

 

 

Dziękujemy wszystkim tym, którzy chcieli być z nami w tę wyjątkową noc i już dziś zapraszamy za rok 😊

 

 

 

Zadanie dofinansowane ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

 

Wydarzenie odbywa się w ramach zadania publicznego „Przygraniczny Alians Etniczny” sfinansowanego z budżetu miasta Hajnówka

 

Agnieszka Tichoniuk