NOC MUZEUM w Hajnówce przy dźwiękach dud…
ARTYKUŁY » Artykuły » NOC MUZEUM w Hajnówce przy dźwiękach dud…
Jedyna taka noc w roku - Noc Muzeów - to wyjątkowe święto muzealników, którzy bezpłatnie i w porach wieczornych udostępniają swoje instytucje turystom. Muzeum w Hajnówce po raz piąty zorganizowało takie wydarzenie, które odbyło się 13 maja 2022 r. Publiczność dopisała, oprócz hajnowian odwiedzili nas goście przyjezdni z Polski i zagranicy.
Podczas Nocy Muzeum można było zwiedzać bogate wystawy stałe z eksponatami etnograficznymi pokazujące życie na wsi wzbogacone o ciekawą makietę podlaskiej wsi, czy nagrania filmowe i zdjęcia. Sztukę współczesną reprezentowała wystawa zbiorowa malarstwa „Hajnówka. Brama do Puszczy”- prace powstały podczas pleneru malarskiego zorganizowanego z okazji obchodów jubileuszu 60 lat miasta Hajnówka w 2011 r.
Dostępne były również wystawy czasowe, w tym wernisaż - czyli zakończenie wystawy malarstwa „Boska kobiecość” Ewy Klimek i Małgorzaty Klimowicz. Goście chętnie dzielili się wrażeniami z artystką podziwiając jej wrażliwość i wypracowany własny styl. Na wystawie poplenerowej tacy artyści jak: Daniel Gromacki, Jan Milczarek, Stanisław Poskrobko, Marek Sapiołko i Mirosław Zdrajkowski w malarskiej i rzeźbiarskiej formie oddali temat „Małej Ojczyzny”. Oprócz podlaskiej wsi, Puszczy Białowieskiej, ławeczki z babcią i dziadkiem, nie mogło zabraknąć i Dębu Dunin w wiosennej i zimowej szacie. Kto nie znał jeszcze wyników 16. edycji ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „PODLASIE W OBIEKTYWIE im. Wiktora Wołkowa 2021” mógł podziwiać przepiękne zdjęcia laureatów wybrane spośród nadesłanych niemal 500 fotografii Podlasia. Zainteresowaniem cieszyła się również wystawa plastyczna dzieci i młodzieży - efekt 3.konkursu „Я нарадзіўся тут -Tu się urodziłem”, na której można było podziwiać niezwykle barwne i różnorodne Podlasie umiejętnie uchwycone przez dzieci zarówno sześciolatki , jak i nastolatki.
Oprawę muzyczną podczas Nocy Muzeum zapewnił muzyk grający na dudach Vital Voranau z Poznania przy akompaniamencie skrzypiec Urszuli Oleksiak z zespołu Żemerwa. Vital odpowiadał również na „Pytania z sunduka” - zadawane przez gości. O pasji do grania, specyfice dud białoruskich oraz wspomnieniach ze wspólnej wystawy w Muzeum sprzed lat będzie można posłuchać niedługo w materiale filmowym na kanale you tube.
Dziękujemy wszystkim, za to że chcieli być z nami w tę wyjątkową noc i zapraszamy za rok.
Zadanie dofinansowane ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
Agnieszka Tichoniuk