Pasterka z Pasterzem Diecezji

ARCHIWUM »  Archiwum » Pasterka z Pasterzem Diecezji

 

Obchody uroczystości Świąt Bożego Narodzenia w Bielsku Podlaskim zainaugurował ks. bp Tadeusz Pikus

 

Pasterka z Pasterzem Diecezji

 

O północy 25 grudnia 2018 r. Bożonarodzeniowej Pasterce w Bazylice w Bielsku Podlaskim przewodniczył ks. bp Tadeusz Pikus. W liturgie wprowadził. śpiew kolędy „Wśród nocnej ciszy” rozpoczynający obchody uroczystości Świąt Bożego Narodzenia.

 

Przy zgaszonych światłach nastąpiło procesjonalne wjecie pasterza wraz z księżmi koncelebransami, służbą liturgiczną do świątyni. .W procesji pasterz diecezji ks. bp Tadeusz Pikus wniósł figurkę Jezusa, składając ją w betlejemskim żłobku. W procesji wniesiono także Betlejemskie Światełko Pokoju, przyniesione prze harcerzy z bielskiego Hufca. W słowie wstępnym ks. Biskup nawiązał do słów kolędy „Cicha noc”, której 200. rocznicę pierwszego wykonania świętujemy w tym roku. W homilii Biskup wyjaśniał tajemnicę logiki Bożej miłości. „Jezus opuszcza niebo, gdzie zdecydowanie było Mu lepiej, a obiera barłogi. Taki jest Bóg. Daje siebie, poświęca się człowiekowi”. Boże Narodzenie ma nas uczyć, jak pokonywać lęk, obawy i grzech, aby przyjąć Miłość, która uczy nas dawania siebie bliźniemu”.

 

Po zakończonej Eucharystii i uroczystym błogosławieństwie nastąpiło poświęcenie pamiątkowej tablicy, poświęconej mieszkańcom Bielska Podlaskiego, pomordowanym 15 lipca 1943 r. w lesie Pilickim. Wśród nich znajduje się bł. ks. Antoni Beszta Borowski, którego relikwie spoczywają w bielskiej Bazylice. Tablica zamontowana została w dawnym wejściu na posesję kościoła, które pomordowani bielszczanie wielokrotnie mijali. Będzie ona przypominać, aby więcej nie miały miejsca podobne zdarzenia. Przy pobłogosławionej tablicy ks. Biskup podziękował wszystkim za obecność, zachęcając, aby każdy, jak pasterze w Betlejem, zaniósł do domów Dobrą Nowinę o narodzeniu Pana.

 

Foto, tekst – Tadeusz Szereszewski