PPP – co to ?

Artykuły » PPP – co to ?

 Przed laty w naszym Sejmie swoich przedstawicieli miała Polska Partia Przyjaciół Piwa z niezapomnianym kabareciarzem Januszem Rewińskim na czele. Z nami też wesoło, chociaż nie pretendujemy do parlamentu, piwo też nie jest naszym ulubionym napojem i mamy o jedno P mniej.

 

W ubiegłym roku Zarząd Oddziału Rejonowego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Hajnówce rozpoczął akcję „Poznaj Piękno Podlasia”. W maju grupa 50 diabetyków zwiedziła Ziołowy Zakątek w Korycinach, a w Drohiczynie zabytki sakralne, Wystawę Starych motocykli oraz jedyne w Polsce Muzeum Kajakarstwa. Uczestnicy do dzisiaj pamiętają bardzo smaczny obiad w rest. „Zamkowa” (pozdrawiamy serdecznie Panią Teresę Nazarczuk !), jak też ognisko zorganizowane przez Dyrektora miejscowego Domu Kultury.

 

Natomiast 7 czerwca 2017 r. 38 osób zwiedziło położony 2 km od zabudowań Hajnówki Park Miniatur Zabytków Podlasia. Piękno zabytkowej architektury województwa podlaskiego wprost zachwyca.

 

W Parku można podziwiać wykonane w skali 1:25 kolorowe miniatury m.in. nieistniejącego już Pałacu Carskiego w Białowieży, letniej rezydencji Jana Klemensa Branickiego w Choroszczy, czy najstarszy drewniany Meczet Tatarski w Polsce – w Kruszynianach.

 

Kolejnym punktem programu było Policealne Studium Ikonograficzne w Bielsku Podlaskim – pierwszej i jedynej tego typu szkole w Polsce, założonej w 1991 roku i prowadzonej do dzisiaj przez ks. mitrata Leoncjusza Tofiluka. Niezwykła atmosfera szkoły oraz dobudowanej maleńkiej cerkwi pozostawia trwały ślad w sercach zwiedzających.

 

Późnym popołudniem uczestnicy akcji PPP razem z koleżankami i kolegami z Koła PSD w Bielsku Podlaskim spotkali się w sali weselnej „Gracja” w Łubinie Kościelnym. Właściciele obiektu, Państwo Grażyna i Jerzy Pacowie, przygotowali wspaniałą biesiadę przy muzyce. Piękna, przestronna sala, wyjątkowo smaczna gastronomia (wyśmienita zupa, babka i kiszka ziemniaczana, pierogi, kiełbaski z rożna), „swojski stół” z regionalną garmażerką, wyroby cukiernicze, owoce, kawa, herbata, napoje. Jako niespodzianka: dla chętnych przejażdżka bryczką. Gospodarzom składamy serdeczne podziękowania za zaproszenie do „Gracji”.

 

Stanisław Siwek

 foto: Witalis Wołkowycki