Puchar Polski Nordic Walking Hajnówka 2023 za nami!

ARTYKUŁY » Artykuły »  Puchar Polski Nordic Walking Hajnówka 2023 za nami!

09 września br. Hajnówka stała się ogólnopolską stolicą Nordic Walking – na skraju malowniczej Puszczy Białowieskiej, na terenie Nadleśnictwa Hajnówka odbyło się wielkie święto sportu i fanów dwóch kijków – po dwóch latach przerwy odbyła się XIV edycja Pucharu Polski Nordic Walking w naszym regionie!

Zawodnicy uczestniczyli w konkurencjach na 3 dystansach, 21 km 97,5 m (półmaraton), 10 km i 5 km. W sumie wystartowało 249 osób, które przeszły swoją trasę po pięknych trasach Nadleśnictwa Hajnówka w Puszczy Białowieskiej. Wystartować mógł każdy, bez względu na wiek, płeć czy kondycję - zawody rozgrywane były w 25. kategoriach męskich i damskich. Bo w końcu chodziło przede wszystkim o promocję aktywnego wypoczynku i pozytywnego współzawodnictwa – oczywiście w bliskim sąsiedztwie Puszczy Białowieskiej. Na starcie stawili się fani Nordic Walking uprawiający tę dyscyplinę rekreacyjnie, jak też członkowie reprezentujący barwy klubowe. Uczestnicy zgodnie podkreślali, że Puszcza Białowieska to jedno z tych miejsc, gdzie maszeruje się najlepiej.

Wszystkich zebranych przywitali przedstawiciele Organizatorów imprezy: Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Andrzej Józef Nowak, Nadleśniczy Nadleśnictwa Hajnówka Mariusz Agiejczyk i szef Polskiej Fedreacji Nordic Walking Olgierd Bojke. Swoją obecnością imprezę uświetnili przedstawiciele partnerów i sponsorów imprezy, którzy wzięli udział w marszu VIP, w tym m.in. Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Marek Malinowski. Z kolei w ceremonii uhonorowania zwycięzców Pucharu wziął udział także Mieczysław Kazimierz Baszko – prezes Rady Głównej Krajowego Zrzeszenia LZS, poseł na Sejm RP.

Na początek wspólna rozgrzewka i ruszamy w trasę... Uczestnicy przygotowywali się do startu pod okiem trenerki Nordic Walking. Marsz rozpoczynał się oraz miał swoją metę na terenie Nadleśnictwa Hajnówka, a trasa została wytyczona po miękkiej nawierzchni w malowniczej Krainie Żubra. I tak wystrzał startera o godzinie 10.00 dał znak na rozpoczęcie rywalizacji na 21 km. Następnie o 11.00 ruszył chód na 10 km, a najliczniejsza grupa na dystans 5 km wystartowała ok godz. 11:40.

Jako że impreza promuje aktywny tryb życia i zachęca całe rodziny do spędzania czasu na świeżym powietrzu, w „kijkowe szranki” stanęli również uczniowie hajnowskich szkół średnich i podstawowych, przedstawiciele Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowego Domu Samopomocy z Hajnówki. Choć uczestnicy różnili się doświadczeniem w uprawianiu Nordic Walking, przy tak głośnych dopingach i aplauzach każdy z uśmiechem schodził z trasy! Wszyscy uczestnicy ukończyli marsz - i każdy z nich spisał się na medal! Pamiątkowe odznaczenia czekały tuż na mecie. Na wysokości zadania stanęli także organizatorzy oraz partnerzy – należy przyznać, że organizacja Pucharu Polski Nordic Walking to nie lada wyzwanie. Jednak Starostwo Powiatowe w Hajnówce, Nadleśnictwo Hajnówka i Polska Federacja Nordic Walking profesjonalnie zadbali o sprawny przebieg imprezy! Uczestnicy mogli wypożyczyć kije, zostawić bagaże w depozycie, ponadto każda osoba biorąca udział w zawodach odebrała pakiet startowy, posiłek regeneracyjny, a na trasie, ulokowano punkty z wodą. Zapewniono również opiekę medyczną.

Oprócz sportowej rywalizacji, fani Nordic Walking mogli poznać region Puszczy Białowieskiej. Każdy uczestnik zabrał ze sobą słodki fragment Puszczy Białowieskiej – w pakiecie startowym można było znaleźć pamiątkowe gadżety wykonane z drewna oraz słoiczek miodu :P Białowieski Park Narodowy zaoferował uczestnikom Pucharu bilety wstępu z 50% zniżki, a Nadleśnictwo Hajnówka zaprosiło na przejażdżkę kolejką wąskotorowa.  W miasteczku zawodów także czekało mnóstwo atrakcji! Uczestnicy zawodów przekonali się, że region Puszczy Białowieskiej – poza turystyką aktywną -  skrywa jeszcze wiele turystycznych/ kulinarnych asów w rękawie. Każdy chętny mógł spróbować hajnowskich serów i krówek na stosiku Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Hajnówce, Koło Gospodyń Wiejskich TeraMiśki przygotowało smakowitą zupkę, „coś na ruszt” i coś słodkiego, natomiast orzeźwiająca lemoniada oferowana przez #TeamOlga pomogła ugasić pragnienie. Na stoisku edukacyjnym Nadleśnictwa Hajnówka, można było poznać przyrodnicze ciekawostki, a rękodzieło spod ręki uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej jak zwykle urzekło starannością. Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Hajnówce edukowała nt. szczepień ochronnych, profilaktyki uzależnień, zakażeń bakterią legionella, zasad zbierania grzybów, a także kampanii EFSA „Wybieraj bezpieczną żywność”.

Największą furorę zrobiło  stoisko informacyjno-promocyjne Marki "Hajnówka. Duchowa witalność", przygotowane przez Lokalną Organizację Turystyczną "Region Puszczy Białowieskiej". Czego tam nie było! Pyszne Sery z Puszczy Białowieskiej oraz OSM Hajnówka, ogóreczki z firmy "Jackiewicz J" , babka ziemniaczana od Smaki Podlasia, konfitury i miody od Matecznik. Tradycja z Natury, kanapki ze smalczykiem (oczywiście naturalnym!), a na deser lokalny specjał – Marcinek i hajnowski serniczek.

Gdyby komuś tradycyjne smaki mocno przypadły do gustu, na stoisku informacyjnym znajdowała się również ekspozycja produktów lokalnych z Hajnówki i regionu Puszczy Białowieskiej wraz z informacją o producentach. Chętni wzięli również udział w quzie z nagrodami. Stoisko promocyjno-informacyjne zostało zrealizowane z projektu pn. „Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja” realizowanego w ramach Programu „Rozwój lokalny”, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 (MF EOG) oraz budżetu państwa.

Tymczasem na zwycięzców poszczególnych kategorii wiekowych w trzech dystansach czekały pamiątkowe puchary oraz nagrody ufundowane przez sponsorów i partnerów wydarzenia. Wieczorem, kiedy sportowe emocje nieco opadły rozpoczęła się część integracyjna – przy ognisku i muzyce.

Oficjalne podziękowania z rąk współorganizatora – Polskiej Federacji Nordic  Walking odebrali także Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko, Naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Walentyna Pietroczuk oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Hajnówka Mariusz Agiejczyk.

Puchar Polski Nordic Walking to nie tylko zawody sportowe - to przede wszystkim pozytywne emocje, dobra zabawa, integracja i ... doskonały moment, by zrobić coś dobrego! Podczas Pucharu Nordic Walking wspieraliśmy trzyletnią Olgę w zbiórce na operacje rączek. Zachęcamy do pomocy dziewczynce i jej rodzinie w walce o normalne jutro.

Puchar Polski Nordic Walking Hajnówka 2023 to już historia. Ale za to jaka –  pełna wrażeń, nowych znajomości, wzmacniająca witalnie i mocno promująca Hajnówkę i Powiat Hajnowski.  Impreza jest dużym przedsięwzięciem medialnym i organizacyjnym, tym bardziej dziękujemy Patronom, Współorganizatorom, Partnerom, Patronom medialnym, Sponsorom, wolontariuszom i wszystkim podmiotom oraz osobom zaangażowanym w organizację tego wydarzenia.
Katarzyna Miszczuk

Współorganizatorzy

 • Polska Federacja Nordic Walking

 • Nadleśnictwo Hajnówka, Lasy Państwowe z Nadleśniczym Panem Mariuszem Agiejczykiem na czele

 • Fundacja Orły Sportu

 • #LZS

Patronat Honorowy:

 • Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, Pan Józef Kubica

 • Podlaski Urząd Wojewódzki, Bohdan Paszkowski - wojewoda podlaski

 • Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Marszałek Artur Kosicki

Sponsorzy:

 • Maksbud,

 • Browar Fortuna,

 • Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Hajnówce

 • Andrewpol

 • Runo - z miłości do natury,

 • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Hajnówce

 • Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Hajnówce

 • Ciepło Systemowe dla Hajnówki

 • Diety od Brokuła

Partnerzy:

 • Miasto Hajnówka

 • LOT "Region Puszczy Białowieskiej"

 • Gmina Hajnówka z Panią Wójt Lucyna Grygoruk - Smoktunowicz na czele

 • Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp z oo w Hajnówce

 • Białowieski Park Narodowy

 • Hajnowski Dom Kultury

 • newwalking.eu

 • up CREATE

Patronat medialny:

 • TVP3 Białystok

 • Polskie Radio Białystok

 • Radio JARD

 • TV Podlasie

 • Chillizet

 • polska.travel

 • Wieści Podlaskie

 • Kurier Poranny

 • Gazeta Współczesna