Słomiane Warsztaty w Muzeum Białoruskim w Hajnówce
ARTYKUŁY » Artykuły » Słomiane Warsztaty w Muzeum Białoruskim w Hajnówce
Słoma – materiał wykorzystywany przez naszych przodków w życiu codziennym- dziś powraca jako materiał dekoracyjny, czasami użytkowy. Muzeum stawia na tradycję, dlatego dzieci uczyły się jak wykonać białoruskie tradycyjne ozdoby-pająki, czyli "pawuki". Zdobiły one niegdyś chaty naszych przodków w okresie Bożego Narodzenia. Stanowiły symbol urodzaju i szczęścia w nowym roku. Wystarczyło kilka słomek, kawałek nici i bibułki oraz chęci i zaangażowanie by stworzyć niezwykle dekoracyjne formy przestrzenne.
I właśnie takie mini pajączki uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Hajnówce wraz z wychowawczyniami samodzielnie wykonali pod okiem mistrzyni Zoji Majstrowicz. Pani Zoja pracy ze słomą uczyła się w domu, od swoich rodziców. Przez całe życie doskonaliła umiejętności szycia słomianych talerzy, „korobek”, koszyków, czy właśnie kilkumetrowych ozdobnych pająków.
Warsztaty prowadzone były przez Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce w ramach projektu „PRZYGRANICZNY ALIANS ETNICZNY”. To projekt, który na przestrzeni roku ma wiele działań prezentujących lokalną sztukę, tradycje, oraz działań animujących lokalną społeczność-nie tylko dzieci ale i dorosłych- w myśl idei PRZYMIERZA kulturowego na pograniczu etnicznym jakim jest Podlasie i ziemia hajnowska.
Warsztaty zorganizowano w ramach realizacji zadania p.n. „Przygraniczny alians etniczny” ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urzędu Miasta Hajnówka.
Agnieszka Tichoniuk
Fot. A. i T. Tichoniuk