SZKOLNY SURVIVAL W DRZEWNEJ

ARCHIWUM »  Archiwum » SZKOLNY SURVIVAL W DRZEWNEJ

 W dniach 18-19 listopada 2016 r. w Zespole Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży odbyły się zajęcia w ramach przedmiotu Edukacja dla Bezpieczeństwa pt. „SZKOLNY SURVIVAL W DRZEWNEJ”, skierowane do uczniów klas III Gimnazjum oraz I Technikum.

 

Projekt rozpoczął się wycieczką do Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, gdzie uczniowie zapoznali się z wyposażeniem oraz pracą Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Oprowadzeni przez pracownika SOR – ratownika medycznego Zbigniewa Milewskiego, uczniowie mieli niepowtarzalną okazję by na własne oczy zobaczyć jak ciężka i odpowiedzialna jest praca osób, które ratują życie rannych i poszkodowanych w wypadkach oraz katastrofach. Następnie uczniowie wzięli udział w kilkugodzinnym szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, na którym zapoznali się z praktyczną stroną czynności ratownika (osoby udzielającej pierwszej pomocy) mających na celu zabezpieczenie i utrzymanie przy życiu osoby poszkodowanej do czasu przyjazdu wykwalifikowanych służb.

 

Po powrocie do szkoły na uczestników wydarzenia czekały jeszcze wieczorne atrakcje: zajęcia integracyjne, linowe i strzeleckie.

 

Zajęcia linowe to zbiór zadań, które w wyjątkowy sposób dostarczają dawki adrenaliny, a tym samym moc satysfakcji z pokonanych słabości i lęków. Uczniowie zapoznali się z podstawowym sprzętem używanym w pracach wysokościowych oraz popróbowali swoich sił w zjeżdżaniu na linach.

 

Przysposobienie strzeleckie to doskonałe zajęcia pozwalające sprawdzić swoje celne oko. Strzelectwo jest dyscypliną sportu, która uczy systematyczności i opanowania. Do dyspozycji uczniów była broń pneumatyczna oraz repliki broni ASG.

 

W ramach zajęć integracyjnych odbyła się gra, w której uczniowie w czterech drużynach rywalizowali ze sobą, sprawdzając swoją spostrzegawczość, szybkość oraz współpracę w grupie. Zwycięzcy dostali słodką nagrodę, którą solidarnie podzielili się ze wszystkimi.

 

Po tych wszystkich atrakcjach oraz kolacji w formie kiełbaski z grilla, uczniowie mieli możliwość odpoczynku na sali gimnastycznej w warunkach turystycznych, a najwytrwalsi wzięli udział w „mini maratonie filmowym” – nocnym oglądaniu filmów.

 

Drugi dzień zaczął się wcześnie pobudką, śniadaniem a po sprzątnięciu i spakowaniu rzeczy grupa uczestników wraz z nauczycielami udała się z wizytą do Państwowej Straży Pożarnej w Łomży. Tam uczniowie zapoznali się z ciężką i odpowiedzialną pracą strażaków, poznali wyposażenie Wozu Strażackiego oraz specjalistyczny sprzęt. Następnie udali się do Centrum Dyspozycyjnego, gdzie zawsze jest obecny dyżurny dyspozytor i zapoznali się z jego pracą i obowiązkami.

 

Na tym skończył się program „szkoły przetrwania”, a po powrocie do budynku szkoły i zabraniu swoich rzeczy, uczniowie zmęczeni ale zadowoleni udali się do swoich domów.


Katarzyna Mieczkowska