VIII Bulwafest w Lipinach

ARCHIWUM »  Archiwum » VIII Bulwafest w Lipinach

 VIII BULWAFEST w Lipinach

 W dniu 1 września bieżącego roku na placu przy świetlicy wiejskiej w Lipinach obyła się już ósma edycja festynu rodzinnego Bulwafest, którego organizatorem jest Stowarzyszenie „Krynica” z Lipin i Gminne Centrum Kultury w Dubinach. Pomysł zrodził się w 2011 roku w grupie sąsiadów, którzy po ciężkiej pracy przy wykopkach zorganizowali ognisko z pieczeniem ziemniaków i spotkanie to nazwali na cześć tychże ziemniaków BulwaFest. Idea organizacji festynu na szerszą skalę, tak się spodobała uczestnikom I BulwaFest, że przeszkody nie stanowiła dla nich zaniedbana świetlica czy też zarośnięty plac. Już w kolejnym roku kilka rodzin z Lipin zaangażowało się w organizację festynu „z prawdziwego zdarzenia”. Mężczyźni zbudowali scenę, uprzątnęli plac, a kobiety zajęły się przygotowywaniem poczęstunku i dekoracją sceny. Ludowe zespoły muzyczne uświetniły imprezę charytatywnymi występami, także przedsiębiorcy działający na terenie wsi finansowo oraz rzeczowo wsparli imprezę. Niezwykłość tego festynu tkwi w tym, iż to jedynie odrobina chęci kilku osób, którym zależało na tym by zrobić coś wspólnie i wyrwać się od codziennych obowiązków, potrafiła zaangażować tak wiele osób do wspólnego działania. Właśnie idea powstania tej imprezy była i jest taka, żeby ludzi łączyć. Bulwafest stało się wizytówką wsi i rokrocznie przyciąga coraz więcej sympatyków nie tylko z okolic, ale i turystów, którzy spędzają urlop w gospodarstwach agroturystycznych w powiecie hajnowskim.

 W tym roku również wiele osób znalazło czas, aby wspomóc przygotowania do imprezy. Jeszcze w sierpniu został uprzątnięty teren przed świetlicą, ustawiono pamiątkowy kamień - pomnik Lipińskiej Bulwy, a pracownicy gminy Hajnówka wybudowali wiatę, która wkomponowała się w rekreacyjny charakter tego miejsca.

 Najgorętszy czas przygotowań przypadł na piątek i sobotę. Od rana członkowie Stowarzyszenia „Krynica” i wolontariusze obierali ziemniaki, ustawiali ławki, stoiska, dekorowali scenę, aby wszystko było dopięte ,,na ostatni guzik”. Nawet aura dopisała i od rana świeciło słońce.

 VIII Bulwafest rozpoczęła się tradycyjnie. Przy dźwiękach piosenki ,,Bulwa,bulwa,, członkowie stowarzyszenia wnieśli na scenę pięknie ustrojony kosz ziemniaków. Przybyłych gości powitały pani Katarzyna Jakubowska - sołtys wsi Lipiny, a jednocześnie prezes Stowarzyszenia Krynica i Lucyna Smoktunowicz - wójt Gminy Hajnówka. Następnie część artystyczną profesjonalnie poprowadziła pani Mariola German- Pietruczuk, od niedawna także mieszkanka Lipin. Na Bulwafest jak co roku wszyscy goście byli częstowani ziemniakami pieczonymi z ogniska i zupą z lipińskiej bulwy, którą na kuchni polowej ugotował kucharz ze 100kg ziemniaków i 30 kg mięsa. Jeśli zaś chodzi o strawę dla ducha to zadbały o nią grupa teatralna Dzwonki z Hajnowskiego Domu Kultury, zespoły Ruczajok z Białowieży czy Żawaranki ze wsi Mochnate, Studio Piosenki HDK, zespół wokalny z Narwiańskiego Ośrodka Kultury w Narwi oraz solistki wykonujące repertuar w różnych językach. Były również konkursy z nagrodami dla dzieci i dorosłych, w tym coroczny konkurs kulinarny na Najsmaczniejszą potrawę z ziemniaka oraz quest rodzinny. Chętni mogli także sprawdzić się na torze przeszkód zorganizowanym przez żołnierzy z Wojsk Obrony Terytorialnej oraz przymierzyć prawdziwy kombinezon strażacki. Wśród dorosłych ogromną popularnością cieszył się konkurs o puchar wójta na Najdłuższą obierkę, rywalizacja była zacięta, trzeba było organizować dogrywkę, a najdłuższa obierka miała aż 89cm. Dzieciom natomiast chyba najbardziej spodobał się Holi Festiwal czyli święto kolorów polegające na obsypywaniu się kolorowymi proszkami. Na zakończenie wieczoru był widowiskowy pokaz Grupy Ognia FENIX, który pozostawił niesamowite wrażenia. W drugiej części zabawy na scenie królował zespół Lajland z Białegostoku, tańcom nie było końca.

 Święto Bulwy nie odbyło by się gdyby nie wielkie serca darczyńców, którzy wspomogli festyn finansowo, ufundowali nagrody albo po prostu poświęcili swój czas na pomoc w przygotowaniach, za co organizatorzy serdecznie dziękują.