W majówkę w Białymstoku zaszczepiło się ponad 1700 osób

ARTYKUŁY » Artykuły » W majówkę w Białymstoku zaszczepiło się ponad 1700 osób

 

Nic nie jest ważniejsze od naszego zdrowia. W ramach akcji „Zaszczep się w majówkę” w każdym województwie odbyły się masowe szczepienia przeciw COVID-19. Mobilny punkt szczepień w Podlaskiem stanął w Białymstoku, na dziedzińcu Pałacu Branickich. W ciągu ostatnich czterech dni zaszczepiono w nim 1745 osób. Średnia dzienna ilość wydanych dawek firmy Johnson&Johnson to ponad 430. Nie zdążyłeś przyjść na szczepienia? Nic straconego – zarezerwuj swój termin i miejsce szczepienia online na pacjent.gov.pl lub zadzwoń na infolinię 989.

 

Przez ostatnie trzy dni w całej Polsce odbyła się akcja „Zaszczep się w majówkę”. Personel medyczny był do dyspozycji we wszystkich szesnastu miastach wojewódzkich. Pacjenci byli szczepieni jednodawkową szczepionką firmy Johnson&Johnson. Szczepionka ta powoduje, że układ odpornościowy, czyli naturalna obrona organizmu, wytwarza przeciwciała oraz wyspecjalizowane białe krwinki, które działają przeciwko wirusowi, zapewniając w ten sposób ochronę przed COVID-19.

 

W województwie podlaskim, decyzją wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego, akcja została przedłużona do 4 maja. Na dziedzińcu Pałacu Branickich w Białymstoku zaaplikowano w ciągu czterech dni 1745 dawek szczepionki, ostatniego dnia – 391.

 

Szczepieni byli wszyscy zainteresowani z aktywnym e-skierowaniem, niepotrzebna była wcześniejsza rejestracja.

 

- Akcja „Zaszczep się w Majówkę” przebiegła sprawnie, za co dziękuję wszystkim zaangażowanym – zespołowi Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, który przeprowadzał kwalifikację medyczną i szczepienia, żołnierzom z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz władzom Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, które udostępniły nam tak reprezentacyjny teren – mówi wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

 

- Mam nadzieję, że ta akcja wpłynie w istotny sposób na szerzenie idei szczepień wśród społeczeństwa, a dzięki temu będziemy mogli szybko pokonać pandemię – dodaje wojewoda.

 

Kto jeszcze może się zaszczepić?

 

Wszyscy powyżej 30. roku życia, którzy wypełnili formularz w pierwszym kwartale roku, mają aktywne e-skierowanie i mogą się zapisywać. Dodatkowo trwa rejestracja dla kolejnych roczników zgodnie z harmonogramem:

 

5 maja – roczniki 1990-1991,

 

6 maja – roczniki 1992-1993,

 

7 maja – roczniki 1994-1996,

 

8 maja – roczniki 1997-1999,

 

9 maja – roczniki 2000-2003.

 

Od 4 maja zarejestrować się mogą także osoby w wieku 18-29 lat, które już między styczniem a marcem zadeklarowały chęć przyjęcia szczepionki.

 

Do 9 maja wszystkie osoby powyżej 18. roku życia będą miały wystawione e-skierowanie. Oznacza to, że po tym terminie każda pełnoletnia osoba będzie mogła już zarejestrować się na szczepienie.

 

Jeśli nie zgłosiłeś się w dniu, kiedy startowała rejestracja dla Twojej grupy wiekowej – nic straconego! Będziesz mógł to zrobić później, w dowolnym terminie.

 

Jak zapisać się na szczepienie?

 

Masz 4 sposoby, żeby zapisać się na szczepienie bez wychodzenia z domu.

 

  1. Zadzwoń na bezpłatną infolinię 989,

 

Do zapisu potrzebujesz nr PESEL. W ten sposób zarejestrujesz również swoich rodziców czy dziadków. Pamiętaj, że infolinia działa od godz. 6:00 rano.

 

  1. Wyślij SMS – o treści „SzczepimySie” na numer 880 333 333,

 

Wysyłając wiadomość SMS, połączysz się z systemem, który przeprowadzi Cię przez rejestrację krok po kroku. Zostaniesz poproszony o podanie nr PESEL, a potem o przesłanie kodu pocztowego. Po zakończeniu rejestracji – na dobę przed zaplanowanym szczepieniem – otrzymasz wiadomość SMS z przypomnieniem terminu i miejsca szczepienia.

 

  1. Dokonaj e-rejestracji na stronie głównej pacjent.gov.pl – zalogujesz się Profilem Zaufanym lub dowodem osobistym z warstwą elektroniczną (tzw. e-dowód),

 

Po zalogowaniu system zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się najbliżej Twojego adresu. Po zakończeniu rezerwacji otrzymasz powiadomienie SMS, a dzień przed planowanym terminem system przypomni Ci o szczepieniu.

 

  1. Skontaktuj się z punktem szczepień – najlepiej telefonicznie.

 

Numery do punktów szczepień znajdziesz m.in. na stronie. Pamiętaj, że osobista wizyta w punkcie szczepień może wiązać się z koniecznością stania w kolejce oraz jest bezpośrednim narażaniem na ryzyko zakażenia.