Wakacje w bibliotece w Narwi

ARTYKUŁY » Artykuły »  Wakacje w bibliotece w Narwi

Tegoroczne wakacyjne zajęcia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Narwi rozpoczęły się 4 lipca zabawami w stylu amerykańskim. Dzieci własnoręcznie wykonały indiańskie pióropusze. Prezentując się w nich wcieliły się w Indian, wymyślając sobie indiańskie imiona. Nie zabrakło również rozrywek typu: bieg Apacza, tańców indiańskich oraz skoków przez ognisko.

 

Tego dnia w Bibliotece obchodzony był również światowy dzień hot-doga, więc nie mogło zabraknąć tej przekąski.

 

Podczas następnego, wakacyjnego spotkania, dzieci zapoznały się z tekstem piosenki pt. "Mądra rzeka", którą wspólne śpiewały podczas zajęć i uznały za wakacyjny hymn. Jest to piosenka edukacyjna, promująca czytelnictwo wśród dzieci, opowiada o wartościach zawartych w książkach i zachęca do odwiedzania biblioteki. W ciekawy sposób pokazuje drogę od zdobywania wiedzy do spełniania marzeń. Korzystając z ładnej pogody dzieci wyszły na plac przed Biblioteką i stworzyły piękny rysunek na kostce brukowej nawiązujący do poznanego tekstu piosenki. Nie zabrakło również gier i zabaw z wykorzystaniem piłek oraz chusty animacyjnej. Na zakończenie dzieci otrzymały czekoladki w związku z obchodzonym 7 lipca Światowym Dniem Czekolady.

 

"Zdrowe wakacje w bibliotece"- takie hasło przyświecało nam, w kolejny dzień bibliotecznych spotkań tj. 11 lipca. Dzieci wspólnie rozwiązywały: quizy, krzyżówki , wykreślanki oraz odgadywały zagadki o zdrowiu. Nie obyło się również bez pracy plastycznej wykonanej metodą "plastelina na gorąco". W nawiązaniu do literatury popularnonaukowej, na zakończenie zajęć dzieci wykonały owocowe koreczki, które zjadły ze smakiem.

 

Kolejne wakacyjne zajęcia w dniu 18 lipca 2022r. zorganizowano na świeżym powietrzu, przy bibliotecznej wiacie. Były one motywacją do wielu gier i zabaw zręcznościowo-ruchowych. Skakanka, guma, piłka, chusta animacyjna oraz niezawodna książka to nasi towarzysze w zabawie, dlatego też z chęcią wykorzystujemy je podczas naszych wakacyjnych spotkań. Urządzono również wyścigi w workach. Największą atrakcją, która wzbudziła mnóstwo emocji było wspólne malowanie wakacyjnej pocztówki na streczu. Ze względu na upały i przepiękną pogodę nie mogło zabraknąć dla dzieci lodów oraz owoców.

 

Rok 2022 jest rokiem Marii Konopnickiej, dlatego Gminna Biblioteka Publiczna w Narwi zorganizowała 21 lipca wakacyjne zajęcia dla dzieci, tematycznie związane z pisarką. By uczcić pamięć o autorce książki pt. "O krasnoludkach i sierotce Marysi" świętowaliśmy Dzień Krasnala". Uczestnicy zajęć podawali inne określenia krasnali oraz przykłady znanych w literaturze skrzatów. Po zaśpiewaniu naszego wakacyjnego hymnu - "Mądra rzeka" wszyscy uczestniczyli w krótkiej dyskusji na temat tego, czy krasnoludki naprawdę istnieją. Nie mogło zabraknąć głośnego czytania wierszy Marii Konopnickiej oraz zabaw integracyjnych. Dzieci bawiły się przy muzyce "Stary krasnal mocno śpi...", " Krasnoludkowy pociąg zabierze nas..." oraz tańczyły do piosenki "My jesteśmy krasnoludki". Gwoździem programu było lepienie krasnali. Materiałem, z którego powstały figurki była masa solna. Uczestnicy zajęć poznali przepis jak przygotować taką masę, którą później wspólnie ugniatali. Ulepione figurki, dzieci pomalowały i zabrały do domów.

 

RECYKLING W BIBLIOTECE 25 lipca 2022 – Biblioteka w Narwi zaproponowała uczestnikom wakacyjnych zajęć zabawę w „PAPIEROWY TEATRZYK”. Wykorzystując literaturę popularnonaukową, zaczerpnęliśmy pomysły na stworzenie z tubek papieru toaletowego kukiełek, które posłużyły do inscenizacji teatralnej wymyślonej przez dzieci. Tradycyjnie, nie zabrakło: gier, zabaw oraz warsztatów kulinarnych.

 

Stemple z ziemniaków to nasz kolejny pomysł dla dzieci, na kreatywne spędzenie wolnego czasu w wakacje. 28 lipca 2022r. przy pomocy małego nożyka do warzyw i owoców, zamieniliśmy ziemniaki w różnego rodzaju stempelki. Takie pieczątki posłużyły do stworzenia pięknych wakacyjnych obrazków. Na zajęciach bibliotecznych nie zabrakło również gier, zabaw, głośnego czytania książek czy warsztatów w „Bibliotecznym Kąciku Smakosza”. Tym razem robiliśmy koreczki z wędliny, sera, chleba tostowego oraz warzyw.

 

Jak powszechnie wiadomo, czytanie rozwija wyobraźnię.1 sierpnia b.r. podczas kolejnych wakacyjnych zajęć, używając fantazji przenieśliśmy się do Afryki. Uczestnicy poznali zwierzęta z czarnego lądu, jak również bawili się w afrykańskie gry oraz kalambury. Nie zabrakło zabaw z elementami pantomimy. Dzieci tańczyły tubylczy taniec i uczestniczyły w niebezpiecznej wyprawie karawany. Nie obyło się również bez zagadek dotyczących zwierząt oraz głośnego czytania wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Jako że 2 sierpnia jest Dniem Kolorowanek, już dziś postanowiliśmy to uczcić i wykonaliśmy podobizny afrykańskich zwierząt.

 

Wakacyjne spotkania w Gminnej Bibliotece Publicznej w Narwi są niepowtarzalne i za każdym razem inne. 4 sierpnia b.r. zaplanowane były zajęcia edukacyjno-krajoznawcze. Korzystając z ładnej pogody udaliśmy się na spacer by przybliżyć fragment naszej małej ojczyzny, jaką jest miejscowość Narew.

 

Wyruszyliśmy z Biblioteki ulicą Gnilica, podczas odpoczynku uczestnicy wyprawy słuchali opowiadań czytanych pod chmurką przez panią Kamilę. Szliśmy spacerkiem obok sklepu Arhelan, głównej siedziby Firmy Pronar, Urzędu Gminy, Narwiańskiego Ośrodka Kultury oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Narwi i Ochotniczej Straży Pożarnej.Przy takim upale nie mogło zabraknąć kupionych po drodze lodów, a niewątpliwą atrakcją, która wzbudziła wiele emocji, była wspólna zabawa na placu zabaw przy budynku szkoły.

 

Nasz cykl: "Spotkania z ciekawymi ludźmi" miał kolejną odsłonę. 8 sierpnia spotkaliśmy się w ramach zajęć wakacyjnych w Gminnej Bibliotece Publicznej w Narwi, z pszczelarzami: Panem Włodzimierzem Owłasiukiem z Przybudek oraz Jarosławem Topolańskim z Trześcianki. Panowie opowiedzieli dzieciom wiele ciekawych historii i rzeczy o pszczołach jak również o bardzo odpowiedzialnej pracy pszczelarza. Nie lada atrakcją był pokaz ubrania pszczelarza, demonstracja budowy ula, oraz sprzętów przydatnych do wybierania miodu. Dodatkową a zarazem słodką niespodzianką, okazała się degustacja różnych rodzajów miodu. Z racji tego, że 8 sierpnia przypada Wielki Dzień Pszczół zrobiliśmy wspólnie domek-hotel dla owadów, który postawiliśmy przy Bibliotece.

 

Jak dawniej bawiły się dzieci? Jak organizowały sobie przestrzeń do zabawy? Takie pytania warto zadać sobie, kiedy patrzymy na bogate wystawy sklepów z certyfikowanymi zabawkami. Przed nami staje ogromny wybór klocków, gier, samochodzików, pluszaków, lalek, piłek, mini placów zabaw itd. Nasi dziadkowie nie znali tego, a pradziadkowie, nie widzieli telewizora, komputera, smartfona. Nie w każdym domu była też książka dla dzieci. A przecież jakoś organizowali sobie spotkania i zabawy na podwórku. 12 sierpnia w Bibliotece w Narwi odbyły się wakacyjne zajęcia dla dzieci nawiązujące do zabaw naszych babć i dziadków. Bawiliśmy się więc w ciuciubabkę, graliśmy w gumę, szachy, warcaby, bierki i wiele innych.

 

18 sierpnia br. podczas wakacyjnych zajęć w Bibliotece w Narwi, niewątpliwą atrakcją były warsztaty kulinarne poprowadzone przez Panią Alicję Szyszkiewicz z Koła Gospodyń Wiejskich z Narwi. Uczestnicy poznali tajniki przygotowywania tradycyjnego ciasta drożdżowego oraz uczyli się formować bułeczki. W trakcie jak piekły się drożdżówki, dzieci wyszły na podwórko aby poznać zabawy naszych dziadków. Zagraliśmy w klasy, zbijanego oraz ciuciubabkę i berka. Nie obyło się również bez lodów. Po krótkim czasie zapach pieczonych drożdżówek zwabił dzieci do budynku. Z apetytem zjadły własnoręcznie wykonane bułeczki, które najlepiej smakowały z zimnym mlekiem.

 

22 sierpnia to kolejny dzień wakacyjnych zajęć w Gminnej Bibliotece Publicznej w Narwi. Głównym tematem tego spotkania było morze. Tradycyjnie, na początku zaśpiewaliśmy nasz wakacyjny hymn, później wypisywaliśmy wszystkie skojarzenia związane z morzem i robiliśmy makiety latarni morskich. Nie zabrakło także zabaw z chustą animacyjną, lodów oraz głośnego czytania książek o piratach.

 

25 sierpnia świętowaliśmy w Bibliotece w Narwi „Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów”. Uczestnicy wakacyjnych zajęć zapoznali się z szerokim wyborem komiksów dostępnych w naszej bibliotece. Następnie udali się na pieszą wycieczkę by poczytać wybrane komiksy pod chmurką, w parku lipowym w centrum Narwi. Zobaczyli również po drodze zabytkowy kościół i cerkiew. Pyszne lody umiliły dzieciom spacer, a po powrocie do Biblioteki, każdy narysował swój autorski komiks.

 

29 sierpnia odbyły się ostatnie zajęcia wakacyjne. W tym dniu odwiedziła nas Pani Ewa ze Stowarzyszenia Dziedzictwo Podlasia, która poprowadziła warsztaty piernikowe. W czasie warsztatów dzieci poznały przepis na piernikowe ciasto oraz dowiedziały się jakie przyprawy wchodzą w jego skład. Miały też okazję samodzielnie wałkować ciasto oraz wykrawać wzory za pomocą różnych foremek. Po upieczeniu ciasteczek, pod czujnym okiem naszej specjalistki od pierników, uczestnicy warsztatów własnoręcznie dekorowali je kolorowymi lukrami. Pięknie ozdobione pierniki dzieci zabrały do domu, aby poczęstować najbliższych. W wolnym czasie nie zabrakło gier, zabaw oraz lizaków.