WYSPY KULTURY

ARCHIWUM »  Archiwum » WYSPY KULTURY

 

WSCHÓD KULTURY / INNY WYMIAR

 

TEATR RODZINNY HAŁASÓW – „ZEGAR BIJE”

Spektakl wywiedziony z tradycji kolędniczego przedstawienia, które w lirycznych poetyckich obrazach opowiada o sprawach najważniejszych – miłości, śmierci, wędrowaniu. W spektaklu posłuchamy pieśni dziadowskich zebranych i wykonywanych przez Jacka Hałasa, muzyki instrumentalnej napisanej i zaaranżowanej na sześcioosobową rodzinną orkiestrę oraz tychże Hałasów w nowej, aktorskiej odsłonie.

Dzięki współpracy ze znakomitym aktorem i reżyserem Darkiem Skibińskim ludowe pieśni stały się przyczynkiem do stworzenia nowej teatralnej formy dla starej sztuki opowieści. Każda scena to nowa historia - jak w średniowiecznych mansjonach. Grana na tle starych sztandarów, kilimów, obrazów, przetykana żywą muzyką. Magiczna, ludyczna, bezpretensjonalna.

Zespół
Jacek i Alicja Hałas – członkowie najciekawszych formacji folkowych w Polsce (Bractwo Ubogich, Muzykanci, Kapela Hałasów, Kwartet Wiejski), międzynarodowych projektów artystycznych ( Tikkun, Schola Wegajty, Dom Tańca Poznan, Eastwind) oraz teatralnych (Teatr Strefa Ciszy, Teatr Wegajty), tym razem powołali nietypową i jedyną w swoim rodzaju muzyczno-teatralną trupę, zapraszając do współpracy swoje własne dzieci: Julię, Antoniego, Jonasza i Jakuba Hałasów. W takiej formacji teatr jest pretekstem do wspólnego, rodzinnego tworzenia i realizowania pasji.

OLESIA I STANISLAV VOITSEKHOVSKYI – “BAŁWANKI”

Spektakl opowiada o dwóch Bałwankach, które nie wiedząc czym jest słońce, wyruszają go szukać i prosić, by ich nie roztopiło. Niestety, nic nie idzie po ich myśli. Po drodze spotykają różne leśne zwierzęta: Wronę, Niedźwiedzia i Zająca, które nie mogą się doczekać wiosny i pierwszych ciepłych promieni słońca.

Czy Bałwankom uda się zobaczyć słońce? Czy zwierzęta z lasu doczekają się wiosny? Wyruszcie z nami w podróż pełną przygód i przekonajcie się sami!

 

MUZIKANTY – „OBJAZDOWE NIEME KINO”

Do miasta przyjeżdża lunapark, wraz z jego główną atrakcją – namiotem kinematograficznym – proponując widzom szeroki przekrój kina światowego. Od pierwszych filmów niemych, przez horror, western, współczesne kino akcji, aż po Gwiezdne Wojny – wszystkie filmy w tym objazdowym kinie mają jednak jeden mankament – nie mają dźwięku.

Trzech Operatorów – wynalazców, grając na wszystkim, co wpadnie im w ręce generuje na żywo nie tylko muzykę filmową, ale i dialogi, odgłosy, a nawet (od czasu do czasu) efekty specjalne. Obraz filmowy przenika się z rzeczywistością, a szalone trio sięga od prawdziwych, odrobinę nadgryzionych zębem czasu instrumentów (smyczkowych, szarpanych, dętych, elektronicznych) po własne autorskie konstrukcje i przedmioty życia codziennego. Na żywo, w towarzyszeniu projekcji i elementów scenicznego mappingu, z wykorzystaniem technik live loopingu, zaangażowanej publiczności i całego wiaderka mikrofonów.

A wszystko to w magicznym wnętrzu, jakby zatrzymanego w czasie namiotu – lunaparkowej jurty.

 

MUZIKANTY – „MUZIKANTY”

Szalona lekcja muzyki na kilkanaście instrumentów w rękach dwóch wędrownych muzykantów. Muzykantów, którzy przy okazji prowadzenia swoistej audycji muzycznej przechodzą od starochińskich melodii ludowych przez światowy folk, europejską muzykę klasyczną, jazz i hity dwudziestowiecznej muzyki rozrywkowej, aż po najnowsze dokonania rynku muzycznego. Wśród instrumentów goszczą chińskie erhu, afrykańskie kazoo, odrobinę podrasowane skrzypce i ukulele, ale także własnej konstrukcji: kontrabas z miotły, fujarki z rurek PCV, bęben (stopa) z walizki, bongosy z garnków i instrumenty perkusyjne ze sprzętów AGD. A wszystko to w oparciu o elektroniczne efekty i techniki live loopingu.

„Muzikanty” to z jednej strony koncert, z drugiej widowisko, które co chwilę pożycza sobie do wspólnego grania widownię, udowadniając tym samym, że (przy odrobinie pomocy) z każdego wydobyć można drzemiącego w nim muzyka. W sposób zdecydowanie zabawny.

Muzikantymuzyk (kompozytor, aranżer, skrzypek multiinstrumentalista) i performer (aktor, scenarzysta, reżyser), współpracujący ze sobą od ponad piętnastu lat w najróżniejszych przedsięwzięciach scenicznych i wizualno-muzycznych (m. in. kolaborując z polskimi teatrami offowymi i instytucjonalnymi). Od dwóch lat w ramach odrębnego projektu scenicznego, mają we wspólnym dorobku pięć premier utrzymanych w konwencji teatru ulicznego, kilka widowisk site-specific oraz Grand Prix na festiwalu… piosenki kabaretowej.

Jako scena c / muzikantyzmajstrowali dwa widowiska uliczne dla Tyskiego Browarium („Piwowar” i „TANK”), dwa zabawne show muzyczne („Kolędnicy” i „Muzikanty”) i jeden całkiem widowiskowy koncert na całą masę, z pozoru zupełnie się do tego nienadających, elementów prarahydraulicznych („Symfonia Wodna 2.0”).

Jasny podział kompetencji, który z początku zakładał ułatwienie wspólnej pracy to: Jacek Dzwonowski odpowiedzialny za muzykę i Piotr Chlipalski odpowiedzialny za cały chaos wokół niej. Z czasem granice zatarły się zupełnie, Piotr zaczął wydawać dźwięki, Jacek uprawiać chaos.

 

KAPELA HAŁASÓW - TAŃCE KOROWODOWE

Kapela Hałasów tworzy żywiołowy przekaz, interaktywny i atrakcyjny dla współczesnego odbiorcy. Czym jest taniec korowodowy? To połączenie tańca z chodzeniem, zawiera w sobie płynność, elastyczność i otwartość na partnera. Skomplikowany układ korowodu rozwiązują przejścia, obroty i zmiany partnerów – a wszystko odbywa się w marszu do bliżej nieokreślonego celu. Jest to rodzaj tańca bezpretensjonalnego, społecznego, bowiem jednorazowo może brać w nim udział kilkaset osób.

Warsztaty tańców korowodowych są działaniem, które porwą publiczność do tańca!

Zespół:

Jacek Hałas - śpiew, lira korbowa, akordeon, drumla, flety pasterskie, prowadzenie tańców
Alicja Choromańska-Hałas - gardon, baraban, drumla

Nasze koncerty to podróże w czasie i przestrzeni - śladami wiejskich grajków, odpustowych śpiewaków, cygańskich taborów, klezmerskich orkiestr i wołoskich pasterzy - nomadów wschodnich rubieży. Zagramy coś dla serca, do ucha i pod nogę, a gdy uda się poderwać publiczność z miejsc, znajdzie się też miejsce na polkę, oberka i korowodowe tańce z Bukowiny. Usłyszycie pieśni wędrownych lirników i muzykę instrumentalną na akordeon, lirę korbową, bęben, gordon, pasterskie flety i drumle. Muzyka, którą gramy to wynik spotkań z autentycznymi muzykantami, twórczego podejścia do archiwaliów i znalezisk etnomuzykologicznych oraz wieloletniej praktyki wykonawczej, doprawionych szczyptą szaleństwa i kroplą melancholii.


Wyspy Kultury na białostockim Rynku Kościuszki w ramach Wschodu Kultury

Przez dwa dni, w sobotę i niedzielę 3 i 4 września 2016 roku, białostocki Rynek Kościuszki opanują artyści, kuglarze, szaleni muzykanci, a to wszystko wśród festiwalu magicznych baniek mydlanych, wspólnych tańców korowodowych i warsztatów z których będzie można wrócić do domu z samodzielnie ozdobioną koszulką (warto więc przynieść taki bazowy t-shirt ze sobą).

Zabawa zapowiada się przednia, a gwarantem jej są organizatorzy Stowarzyszenie Kulturalne „Pocztówka”, których podlaska publiczność zna od ośmiu lat z organizacji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep organizowanych na terenie wsi, miasteczek i miast rejonu Puszczy Białowieskiej.

A Wyspy Kultury, bo na Rynku Kościuszki program zostanie zaprezentowany na terenie namiotu i dwóch jurt w różnych kolorach (różowym, biało-czarnym i pomarańczowym) a także przestrzeni pomiędzy nimi. To tam, od godz. 14 w sobotę 3 września i od godz. 12, w niedzielę 4 września, na białostoczan czekać będą artyści.

Zaczynamy od propozycji dla najmłodszych i przedstawienia „Bałwanki” przygotowanego przez wolontariuszy z Ługańska i Odessy. Jednego dnia zagrają spektakl w języku polskim, drugiego dnia w ukraińskim. Bałwanki to opowieść dla najmłodszych. Wprawdzie do zimy na szczęście jeszcze daleko, ale i tytułowe bałwanki wcale jej nie pragną, a tematem przedstawienia jest ich podróż w poszukiwaniu słońca.

Organizatorzy przygotowali też interaktywne zajęcia, jak tworzenie własnych podkoszulek z przygotowanych przez organizatorów szablonów, czy warsztaty tańców korowodowych, po których jej uczestnicy roztańczą nobliwy Rynek Kościuszki. Odpowiada za to rodzina Hałasów – artystyczna familia, która, jak zapowiadają jej członkowie: „zagra coś dla serca, dla ucha i pod nogę, a gdy uda się poderwać publiczność z miejsc, znajdzie się też miejsce na polkę, oberka i korowodowe tańce z Bukowiny”.

Wieczór zakończą spektakle familijne: „Objazdowe nieme kino” i „Zegar bije”.

- Ten ostatni zbudowany jest w oparciu o płytę „Zegar bije” i pieśni  ukraińskie, białoruskie, polskie, żydowskie. Poznamy tu też pieśni „dziadowskie”, w tym są i pieśni podlaskie, co bardzo się ładnie wpisuje w tegoroczny program wielokulturowości. Sam spektakl jest opowieścią wobec funkcjonowania człowieka wobec sacrum i profanum – opowiada Darek Skibiński z „Pocztówki”. Ponieważ liczba miejsc w jurcie jest ograniczona, polecamy wcześniejsze rezerwacje mailowe pod adresem biuro@a3teatr.pl.

W sobotę program zakończy potańcówka Nomadów Kultury, w niedzielę zaś koncert-show „Muzikanty” i jam-session (szczegóły w załączniku). „Muzikanty” to grupa zawodowych muzyków, którzy do swojej jurty zaproszą na colage filmów ze świata, okraszone ich autorskim komentarzem, który niekoniecznie odnosi się do samych filmów…

 

“Wyspy Kultury” w ramach Wschodu Kultury

 

Program:

3.09.2016 r.

14.00 – 15.00 – „Bałwanki” spektakl dla dzieci / jurta pomarańczowa /45 min./

15.00 – 18.00 – warsztaty familijne „Twoja koszulka” o „Ziarno do ziarna” /namiot „Oczy” i przestrzeń wokół /rotacyjnie/

15.00 – 19.00 – Sztuka Tworzenia – impresje z baniek mydlanych /namiot „Oczy” i przestrzeń wokół /rotacyjnie/

15.30 – 17.00 – warsztat „Tańce korowodowe” / jurta pomarańczowa i przestrzeń wokół /90 min./

17.00 – 18.00 – „Objazdowe nieme kino” spektakl familijny od lat 15 do 115 / jurta biało-czarna /60 min./

18.00 – 19.00 – „Zegar bije” spektakl familijny/ jurta pomarańczowa /45 min./

19.00 – 21.00 – potańcówka Nomadów Kultury / przestrzeń przed jurtą /120 min./

 

4.09.2016 r.

12.00 – 13.00 – „Bałwanki” spektakl dla dzieci / jurta pomarańczowa /45 min./

13.00 – 16.00 – warsztaty familijne „Twoja koszulka” o „Ziarno do ziarna” /namiot „Oczy” i przestrzeń wokół /rotacyjnie/

15.00 – 19.00 – Sztuka Tworzenia – impresje z baniek mydlanych /namiot „Oczy” i przestrzeń wokół /rotacyjnie/

15.30 – 17.00 – warsztat „Tańce korowodowe” / jurta pomarańczowa i przestrzeń wokół /90 min./

17.00 – 18.00 – „Objazdowe nieme kino” spektakl familijny od lat 15 do 115 / jurta biało-czarna /60 min/*

18.00 – 19.00 – „Zegar bije” spektakl familijny/ jurta pomarańczowa /45 min./

19.00 – 20.00 – koncert- show „Muzikanty” i jam session / przestrzeń przed jurtą czarno-białą / 60 min.

 

*Na spektakl “Objazdowe nieme kino” obowiązuje rezerwacja miejsc.

biuro@a3teatr.pl

 

Wstęp bezpłatny.

Dzieci pozostają wyłącznie pod opieką dorosłych.

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.

 

Organizator:

Stowarzyszenie Kulturalne “Pocztówka”

www.wertepfestival.pl

info: 513 172 746

email: biuro@a3teatr.pl