Wystawa malarstwa Andrzeja Piotrowicza (mnicha Eliasza) 9 grudnia 2022 (piątek) godz. 17.00

ARCHIWUM »  Archiwum » Wystawa malarstwa Andrzeja Piotrowicza (mnicha Eliasza) 9 grudnia 2022 (piątek) godz. 17.00

 

Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce zaprasza serdecznie na wernisaż wystawy malarstwa Andrzeja Piotrowicza (mnicha Eliasza). Będzie to pierwsza wystawa indywidualna nieżyjącego już artysty.

 

Wystawa realizowana jest w ramach projektu „Białoruski Alfabet Sztuki”.

 

Wernisaż wystawy odbędzie się 9 grudnia 2022 (piątek) godz. 17.00 w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce, ul. 3 Maja 42.

 

Wystawa dostępna będzie do marca 2023.

 

Andrzej Piotrowicz (mnich Eliasz) urodził się 31 października 1971 roku w Hajnówce. W roku 1985 rodzina Piotrowiczów przeprowadziła się do Białegostoku gdzie ojciec, komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Hajnówce, oficer pożarnictwa, otrzymał przydział. Andrzej Piotrowicz w latach 1986 -1991 uczył się w Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu. Kolejnym etapem edukacji artystycznej była Wyższa Szkoła Sztuki Stosowanej w Poznaniu (Schola Posnaniensis), w której dyplom obronił w 1998 roku.

 

W latach 2001-2014 przebywał jako mnich w zamkniętym Monasterze prawosławnym w Ujkowicach koło Przemyśla. Rozwijająca się choroba, którą lekarze zdiagnozowali jako schizofrenię, nie pozwoliła mu na kontynuowanie misji duchowej. Andrzej po wyjściu z klasztoru nie porzucił w pełni życia monastycznego i posługiwał się dalej swoim obranym w klasztorze imieniem Eliasz. Przemyślenia na temat Apokalipsy, grzechu, odkupienia i ofiary, w kontekście  współczesnych mu wydarzeń na świecie, stały się głównymi motywami jego prac malarskich. Prawie wszystkie obrazy powstały w podlaskiej wsi Rudaki obok Kruszynian, gdzie osiadł po wyjściu z monasteru. Przez ostatnie 3 lata życia związał się z parafią prawosławną Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku pełniąc tam funkcję panamara i stróża. Niespodziewanie dla wszystkich, 5 września 2022 roku, dokonał aktu samospalenia na moście w Toruniu. 

 

 

 

 

 

Zadanie sfinansowane ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz budżetu miasta Hajnówka