XIV Białowieskie Integracje Artystyczne ,,Peretocze 2016”

ARCHIWUM »  Archiwum » XIV Białowieskie Integracje Artystyczne ,,Peretocze 2016”

W ostatni weekend lipca (29 i 30 lipca) w Białowieży odbędą się czternaste już Białowieskie Integracje Artystyczne „Peretocze 2016” – koncerty muzyki ludowej i folkowej, które są prezentacjami kultury narodów zamieszkujących (dziś lub historycznie) rejon Puszczy Białowieskiej. Zostały zainicjowane przez Centrum Promocji Regionu ”Czerlonka” Fundacji „Muzyka Cerkiewna” w Hajnówce w 2003 roku. Idea imprezy zrodziła się z fascynacji Mikołaja Buszko – dyrektora Fundacji - regionem Puszczy Białowieskiej, jego przeszłością historyczną, walorami przyrodniczymi, tradycją i kulturą.

 

- „Peretocze” jest symbolem otwartości, to białoruska nazwa wrót stodoły – przedtocza, miejsca spotykanego u wszystkich zamieszkałych tu narodów, w którym niegdyś kwitło życie kulturalne i towarzyskie, gdzie odbywały się wesela i zabawy wiejskie – wyjaśnia dyr. Mikołaj Buszko. - Prezentacja kultury wielu narodów jest niezwykle istotna, gdyż przybliża mieszkańcom historię ziemi, na której żyją i pobudza do refleksji na temat swoich korzeni. Świadomość własnej tożsamości pomaga także zrozumieć, dlaczego spotyka się takie a nie inne nazwy miejscowości i uroczysk, z jakimi wydarzeniami związane są pozostałe tu żydowskie i niemieckie cmentarze, jak wyglądała kiedyś kultura tradycyjna.

 

Peretocze” to koncerty, podczas których muzycy z lokalnie działających zespołów występują na scenie obok zawodowców z zagranicy – jest więc okazja i do znaczących przeżyć artystycznych, ale i do poznania współczesnej, kulturalnej aktywności mieszkańców naszego regionu. I tak w piątek wystąpią zespoły z Białowieży, Hajnówki i Siemiatycz, ale też z białoruskiego Mińska czy z Wilna. W sobotę zespoły białostockie będą występować na przemian z zespołami z Grodna czy z kultywującym kozacką tradycję zespołem z Moskwy.

 

W pierwszy dzień festiwalu warto zwrócić uwagę na Zespół Pieśni i Tańca „Šviesa” z Wilna, Litwa. Grupa składająca się ze studentów różnych specjalności, młodzieńczością, dynamizmem i profesjonalizmem promuje tradycyjną sztukę ludową, stale poszukując nowych form wyrazu artystycznego. W repertuarze zespołu są nietylkolitewskiepieśni ludowe, tańce i melodiesą, aletakżefragmentymuzyki współczesnejoparte onajlepsze tradycjemuzyki ludowej. Orkiestra składa się z tradycyjnych instrumentów ludowych. Narodowe kostiumy zespołu są tworzone przez profesjonalnych projektantów ludowych i są wykonane zgodnie ze specyfiką różnych regionów Litwy.

 

Natomiast fanów folku i rocka na pewno zainteresuje „Todar i WZ Orkiestra” z białoruskiego Mińska. Zmicer Wajciuszkiewicz (Todar) to jeden z najbardziej twórczych muzyków Białorusi. Bard, pieśniarz, multiinstrumentalista,  kompozytor muzyki filmowej, współtwórca znanych w Polsce projektów „Narodny Albom”, „Ja naradziusia tut”, charyzmatyczny wykonawca i aktywny reprezentant niezależnej sceny białoruskiej. Jest zalożycielem kultowych zespołów Krivi, Pałac i WZ Orkiestra (Wschód-Zachód).  Na „Peretoczu” Todar wystapi z zespołem WZ Orkiestra – zaśpiewa utwory inspirowane białoruską muzyką tradycyjną i kompozycje do wierszy poetów białoruskich.

 

Zespół „Kazaczij krug” z Moskwy wystąpi w niedzielę. To jeden z najlepszych na świecie zespołów wykonywujących tradycyjne pieśni kozaków. Od lat 80-tych „Kazaczij krug” odbywa regularne etnograficzne ekspedycje. Bezcenny materiał zebrany w ich czasie jest podstawą repertuaru zespołu. Są to pieśni: dońskich, terskich, kubańskich kozaków oraz kozaków Niekrasowców.

 

W inny klimat wprowadzi słuchaczy natomiast „Čači Vorba” z Lublina. Zespół gra oryginalną mieszankę utworów wywodzących się z tradycji cygańskiej, bałkańskiej i karpackiej. Czerpie m.in. z jazzu, rocka, klasyki czy muzyki filmowej. Wykonywana na tradycyjnych akustycznych instrumentach "cygańska fuzja" gatunków i stylów sprawia, że „Čači Vorba” to jeden z czołowych polskich wykonawców folkowych ostatnich kilku lat.

 

Oprócz gwiazd z zewnątrz na „Peretoczu” nie zabraknie znanych i bardzo lubianych podlaskich zespołów, jak „Hoyraky” z Bielska Podlaskiego, „Kapela Jankiela” z Białegostoku, „Ruczajok” z Białowieży czy „Małe Podlasie” z Siemiatycz.

 

Koncerty są otwarte dla wszystkich zainteresowanych, odbywają się w Białowieży – scena przy ul. Kolejowej, obok stawów pałacowych. Początek codziennie o godz. 18-tej, godzinę wcześniej muzycy w bryczkach przejada przez Białowieżę, grając i śpiewając – by w ten sposób zaprosić wszystkich na koncerty.

 

PROGRAM:

 

29 LIPCA – PIĄTEK

 

godz. 17.00 – „Bryczkowy rekonesans artystyczny” - „Peretocze” zaprasza

 

godz. 18.00 - Hejnały puszczańskie i otwarcie Festiwalu

 

KONCERTUJĄ:

 

  • Zespół „Ruczajok” – Białowieża, Polska

  • Todar i WZ Orkiestra” – Mińsk, Białoruś

  • Zespół Pieśni i Tańca „Małe Podlasie” – Siemiatycze, Polska

  • Zespół wokalny „Małe HDK” – Hajnówka, Polska

  • Dawid Szymczuk Band” – Hajnówka, Polska

  • Zespół Pieśni i Tańca „Šviesa” – Wilno, Litwa

  • Hoyraky” – Bielsk Podlaski, Polska

 



 

30 LIPCA – SOBOTA

 

godz. 17.00 – „Bryczkowy rekonesans artystyczny” - „Peretocze” zaprasza

 

godz. 18.00 - Hejnały puszczańskie

 

KONCERTUJĄ:

 

  • Zespół „Świtanak” – Białystok, Polska

  • Zespół Białoruskiej Pieśni „Haradnica” – Grodno, Białoruś

  • Kapela Jankiela” – Białystok, Polska

  • Zespół „Kazaczij krug” – Moskwa, Rosja

  • Zespół „Čači Vorba” – Lublin, Polska

  • Zespół pieśni i Tańca „Biełyje rosy” – Grodno, Białoruś