ZŁOTE GODY W BIELSKU PODLASKIM

ARTYKUŁY » Artykuły » ZŁOTE GODY W BIELSKU PODLASKIM

Od ponad sześćdziesięciu lat osoby, które przeżyły w jednym związku małżeńskim co najmniej 50 lat są nagradzane przez Prezydenta RP „Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”.
29 sierpnia w sali konferencyjnej bielskiego Urzędu Gminy spotkały się pary świętujące kamienne, diamentowe i złote gody, bowiem od kilku lat samorząd gminy nagradza także pary o dłuższym stażu małżeńskim. Dostojnym jubilatom w tym uroczystym dniu towarzyszyły dzieci, wnuki a niejednokrotnie i prawnuki. Jaka jest recepta na długoletni szczęśliwy związek, Odpowiedzi jest tyle ile par. W internecie znalazłem taką anegdotę opowiedziana przez Jerzego Filipka badającego tajemnicę długowiecznych małżeństw.
„Przeżyli wspólnie 60 lat. Nie mieli przed sobą sekretów. Z wyjątkiem jednego. Na szafie stało pudełko po butach przewiązane wstążką, do którego żona zakazała mężowi zaglądać. Kiedy jednak żona zaniemogła na starość, postanowiła powiedzieć mężowi o swojej tajemnicy. Mąż przyniósł pudełko, otworzył i zobaczył w nim dwie zrobione szydełkiem lalki i dużą sumę pieniędzy w równiutko poukładanych banknotach.
- Co to? Zapytał
- Wiesz, przed ślubem moja babcia zdradziła mi sekret szczęśliwego pożycia. Powiedziała „Jeśli rozzłościsz się na męża, to się nie kłóć, tylko zrób sobie na szydełku jedną lalkę.”
Mąż spojrzał na żonę z miłością, w pudełku były bowiem tylko dwie lalki. - Ale powiedz, skąd te pieniądze?
- Ze sprzedaży lalek.
Taką historyjkę, nieważne zmyśloną czy prawdziwą, mogłaby opowiedzieć każda, nawet najbardziej się kochająca, para małżeńska. Bo proza życia dostarcza powodów
do ... szydełkowania. Co jednak zrobić, by tych lalek było jak najmniej? To pytanie dedykuje obecnym na spotkaniu - i nie tylko – małżeństwom, przed którymi jeszcze lata czekania na Złote Gody.
Po uroczystym wręczeniu przez Wójta Gminy Raisę Rajecką medali, dyplomów, kwiatów i upominków świętującym parom było, oczywiście, odśpiewane przez zespół Łuna z Parcewa, tradycyjne 100 lat i Mnohoje Lieta, był tort i lampka szampana oraz taniec z panią Wójt.
Świętując Złote Gody z reguły nie mamy świadomości, że medal za długoletnie pożycie małżeńskie zawdzięczamy Henrykowi Jabłońskiemu, Przewodniczącemu Rady Państwa
Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. To on był pomysłodawcą takiego odznaczenia, które Sejm PRL ustanowił Ustawą o orderach i odznaczeniach z dnia 17 lutego 1960 r. Medal został inkorporowany do obecnego systemu odznaczeń Ustawą z dnia 16 października 1992 r.

Wiesław S. Sokołowski

 

70-LECIE
Katarzyna i Bolesław Kuczyńscy - Krzywa
60-LECIE
Olga i Mikołaj Aleksiejuk - Widowo
Zoja i Aleksander Baran - Chraboły
Maria i Stefan Gliwa -Chraboły
Nadzieja i Jerzy Golonko - Treszczotki
Wera i Józef Karczewscy - Plutycze
Nadzieja i Mikołaj Tomczuk - Dubiażyn
Iryda i Sergiusz Zinkiewicz Mokre
Aldona i Jan Żarscy - Skrzypki Duże
50-LECIE
Krystyna i Kazimierz Bańkowscy - Woronie
Nadzieja i Bazyli Biełach - Haćki
Nina i Bazyli Daniluk - Pasynki
Nadzieja i Piotr Fiedoruk - Ploski
Helena i Józef Kapela - Rzepniewo
Maria i Jan Koryccy - Proniewicze
Nadzieja i Piotr Krupiccy - Augustowo
Helena i Borys Nowiccy - Augustowo
Walentyna i Aleksy Oniszczuk - Ogrodniki
Antonina i Piotr Parfieniuk - Knorydy
Olga i Aleksy Pawluczuk - Łoknica
Teresa i Jan Siebiesiewicz - Augustowo
Nina i Jan Szuj - Proniewicze
Nadzieja i Leonid Wesołowscy - Pasynki
Barbara i Jan Wiercińscy - Pietrzykowo Gołabki
Genowefa i Anatoli Wyszkowscy - Augustowo