Festyn na Antoniego - Miedwieżyki

ARTYKUŁY » Artykuły » Festyn na Antoniego - Miedwieżyki

 To zapewne nie przypadek, ze festyn w Miediweżykach Białoruskie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne zorganizowało właśnie w dniu, w którym w pobliskich Rogaczach odbywały się uroczystości ku czci św. Antoniego Pieczerskiego. Zapewniło to dużą frekwencję, bo Miedwieżyki, jak większość wsi na ścianie wschodniej, zamieszkane są głównie przez emerytów. A ilością widzów na piątkowej imprezie (23.07) ta niewielka wieś w Puszczy Białowieskiej może zawstydzić dużo większe społeczności.

 

Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpiły zespoły: solistki Studium Piosenki i Echo Puszczy z Hajnowskiego Domu Kultury, Kuranty z Bielska Podlaskiego, Reczanki z Koźlik i Orfeusz z Siemiatycz oraz zespól taneczny Przepiórka z HDK A po występach była zabawa dla wszystkich.

 

Warto nadmienić, że z Miedwieżyk pochodzi rodzina Wiszenko: Antoni (zm. 1962) i Aleksander (1909 – 1982) duchowni prawosławni, Leonidas, malarz, ikonopisiec, pedagog i działacz społeczny (1931 – 2016, Wacław (właściwie Bazyli) – żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, mat. Polskiej Marynarki Wojennej (1915 – 1973).

 

Współorganizatorem festynu Był Gminny Ośrodek Kultury w Milejczycach.

 

(sok)