Listopad w Operze i Filharmonii Podlaskiej + zapowiedź TGD

ARCHIWUM »  Archiwum » Listopad w Operze i Filharmonii Podlaskiej + zapowiedź TGD

  • Adonis
    Adonis
  • MET Malcom X
    MET Malcom X
  • TGD i Mateusz Ziółko
    TGD i Mateusz Ziółko

Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na dwa wyjątkowe koncerty symfoniczne, wpisujące się w tematykę listopadowych uroczystości. W piątek, 3 listopada, odbędzie się koncert „Pamiętamy…” poświęcony pamięci zmarłych w ostatnich latach pracowników Opery i Filharmonii Podlaskiej. W tym szczególnym czasie, sprzyjającym refleksji nad przemijaniem, muzycy zaprezentują wyjątkowy program: VIII Symfonię h-moll Niedokończoną Franza Schuberta i Requiem d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta. Tydzień później, w sobotę, 11 listopada, w szczególny sposób uczcimy 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Artyści wykonają dzieła polskiej literatury muzycznej. Wystąpi światowej sławy wirtuoz skrzypiec Konstanty Andrzej Kulka, który wykona Koncert skrzypcowy A-dur Mieczysława Karłowicza. Za pulpitem dyrygenckim stanie Martyna Szymczak - laureatka VII Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku. Tego wieczoru melomani usłyszą także wybrane fragmenty z opery Straszny dwór Stanisława Moniuszki w wykonaniu wybitnych solistów z towarzyszeniem Orkiestry i Chóru OiFP. Koncerty odbędą się na Dużej Scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej.

 

18 listopada do OiFP powróci uwielbiana przez publiczność „Wesoła wdówka” ze wspaniałą muzyką Franza Lehára i divą polskiej sceny operetkowej w tytułowej roli. „Wesoła wdówka” jest uznawana za najlepszą i najczęściej graną operetkę, wypełnioną porywającymi ariami i duetami, w tym niekwestionowanym przebojem „Usta milczą, dusza śpiewa”. Spektakl od dnia premiery w 2021 r. został doskonale przyjęty przez publiczność i zebrał świetne recenzje krytyków. W listopadzie i grudniu 2023 „Wesołą wdówkę” będzie można zobaczyć sześć razy. W tytułowej roli: Grażyna Brodzińska i Dorota Wójcik.

 

W listopadzie zapraszamy także najmłodszych na muzyczną i bardzo kolorową bajkę „Adonis ma gościa” w reż. Jakuba Szydłowskiego. To opowieść o ptakach z zupełnie innych światów: przepięknej ale egocentrycznej papudze Adonisie i wronie Węglu. Młodzi widzowie, oglądając bajkę, poznają wagę współpracy, która jest kluczem do osiągnięcia wielkich celów, a życiowe prawdy przekazywane są w sposób zabawny i zaskakujący. Bajka na długo zapada w pamięć i jest świetną rozrywką dla każdego, bez względu na wiek. W głównych rolach zobaczymy Monikę Ziółkowską i Rafała Supińskiego. Spektakle familijne zaplanowane są na ostatnią sobotę i niedzielę miesiąca.

 

W miniony weekend rozpoczęliśmy kolejny sezon spotkań z najważniejszymi tytułami operowymi i wybitnymi artystami w ramach transmisji spektakli z Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Przed nami jeszcze osiem pokazów. 18 listopada Met zaprezentuje niezwykłe dzieło z nurtu CNN opera X: The Life and Times of Malcolm X Anthony’ego Davisa. Do końca sezonu nie zabraknie znanych i uwielbianych przez widzów tytułów, takich jak Romeo i Julia Gounoda, Madama Butterfly Pucciniego czy Nabucco Verdiego z Liudmylą Monastyrską w roli Abigail i Georgiem Gagnidze w partii tytułowej. Podziwiać będziemy również nowe inscenizacje zmysłowej Carmen Bizeta z tenorem Piotrem Beczałą w roli Don José. Ponadto obejrzymy operę Verdiego, Moc Przeznaczenia, w reżyserii Mariusza Trelińskiego w gwiazdorskiej obsadzie z udziałem m.in.  Lise Davidsen (Leonora), Briana Jadge’a (Don Alvaro). Spektakl jest koprodukcją Met i warszawskiego Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Szczegółowy harmonogram można znaleźć na stronie  https://www.oifp.eu/repertuar/met-live-in-hd-2022-2023/

 

Już dziś zapraszamy także do wspólnego kolędowania z zespołem TGD w ramach trasy „Kolędy świata”. Właśnie ruszyła sprzedaż biletów na styczniowe koncerty w Operze (20.01, godz. 16.00 i 19.00). Zjawiskowy chór wystąpi z zespołem instrumentalnym oraz wyjątkowym gościem – Mateuszem Ziółko. Artyści wykonają znane i lubiane utwory, w nowych, nietuzinkowych aranżacjach. W programie koncertów znajdą się najpiękniejsze bożonarodzeniowe kompozycje z całego globu, wiele z nich pochodzi z wydanego w 2022 roku albumu „Kolędy Świata 3”. Tu tradycja spotyka się z nowoczesnością, wschód z zachodem, a Niebo z Ziemią, nie brakuje również muzycznych zaskoczeń, z których słynie TGD. Zapraszamy w pełną refleksji i wzruszeń muzyczną podróż.

 

Zespół TGD to jeden z najpopularniejszych w Polsce chórów popowo-gospelowych, który istnieje od ponad 40 lat. Grupa ma na swoim koncie kilkanaście albumów, z których wydany w 2011 roku „Liczy się każdy dzień” oraz „Uratowani” pokryły się złotem. Na przestrzeni lat chór współpracował z wieloma polskimi artystami i artystkami, m.in. tworząc przebojowe „Gloria” z Katarzyną Cerekwicką, Kasią Moś, Kubą Badachem i Mietkiem Szcześniakiem, „Jedyna taka noc” z Katarzyną Cerekwicką, Anią Karwan, Marcinem Sójką i Krzysztofem Iwanczko, czy „Pierwsza Gwiazda” nagrane wspólnie z Natalią Kukulską, Mariką, Natalią Niemen, Kubą Badachem, Piotrem Cugowskim i Mietkiem Szcześniakiem. W 2022 roku grupa wydała płytę „Kolędy Świata 3”, na której znalazł się singiel „Zostań” nagrany z Anią Karwan, Anią Świątczak, Kubą Badachem i Mateuszem Ziółko – teledysk do tego utworu obejrzano blisko 400 tysięcy razy.


OPERETKA

Franz Lehár, WESOŁA WDÓWKA

Duża Scena OiFP | ul. Odeska 1

18.11.2023 | godz. 19:00

19.11.2023 | godz. 18:00

25.11.2023 | godz. 19:00

26.11.2023 | godz. 18:00

 

Spektakl będzie można zobaczyć także w grudniu:

9.12.2023, godz. 19:00

10.12.2023, godz. 18:00

 

Uwielbiana przez publiczność Wesoła wdówka ponownie do zobaczenia na Dużej Scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej. Operetka Franza Lehára jest uznawana za najlepszą i najczęściej graną operetkę, wypełnioną porywającymi ariami i duetami, w tym niekwestionowanym przebojem Usta milczą, dusza śpiewa. Od lat bawi publiczność śmiałym i dowcipnym librettem. W tytułowej roli: Grażyna Brodzińska i Dorota Wójcik.

 

Bilety: 70-140 zł

 

 

 

BAJKA MUZYCZNA

FRED APKE, ADONIS MA GOŚCIA

Scena Kameralna OiFP | ul. Odeska 1

 

Spektakle szkolne (wyprzedane!):

16.11.2023 | godz. 10.00

17.11.2023 | godz. 10.00

21.11.2023 | godz. 10.00

22.11.2023 | godz. 10.00

23.11.2023 | godz. 10.00

24.11.2023 | godz. 10.00

 

Spektakle familijne:

25.11.2023 | godz. 12.00

26.11.2023 | godz. 12.00

 

Przedstawienie opowiada o wspólnym, z chwilowej konieczności, życiu dwóch odmiennych osobowości: Adonisa – przepięknej, ale zadufanej w sobie, rozkapryszonej papugi, której, do złotej klatki będącej jej królestwem los wrzuca jakże czarną, jakże pospolitą, ale i jakże niezależną wronę: Węgla. Oba ptaki mogą się od siebie czegoś nauczyć, wystarczy tylko spojrzeć dalej niż czubek własnego… dzioba. Spektakl pięknie opowiada o możliwości ujrzenia w kimś innym, odmiennym, różnym nie kogoś, kto jest zagrożeniem, ale kogoś, kto pozwoli nam spróbować myśleć inaczej, zwrócić uwagę na inne cechy, wybrać inne zalety. Pokazuje, że można różnie żyć, nie przeszkadzając ani nie narzucając swoich jedynie słusznych przemyśleń innym.

 

Bilety: 30-40 zł

 

 

 

KONCERT SYMFONICZNY

PAMIĘTAMY… KONCERT POŚWIĘCONY PAMIĘCI ZMARŁYCH W OSTATNICH LATACH PRACOWNIKÓW OPERY I FILHARMONII PODLASKIEJ

03.11.2023 r., godz. 19:00

Duża Scena, ul. Odeska 1

 

Koncertem 3 listopada Opera i Filharmonia Podlaska chce uczcić pamięć zmarłych w ostatnich latach pracowników OiFP. W tym szczególnym czasie, sprzyjającym refleksji nad przemijaniem, proponujemy Państwu wyjątkowy program: VIII Symfonię h-moll D. 759 Niedokończoną Franza Schuberta i Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Niedokończona swoją nazwę zawdzięcza dwuczęściowej budowie – sądzono, że kompozytor nie dokończył swojego dzieła, ponieważ zmarł w czasie jego komponowania. Dziś uważa się, że nie jest to prawda. Tajemnica ta nie została jednoznacznie rozwiązana, ale poszukując odpowiedzi i klucza interpretacyjnego, można posłużyć się pewną anegdotą. Brahms, rozpoczynając kiedyś próbę koncertu, zwrócił się do orkiestry słowami: „Teraz, moi panowie, zagramy Skończoną Schuberta”. Widząc konsternację orkiestry, dodał: „Jeżeli wszystkie dzieła byłyby tak skończone jak to, żylibyśmy w prawdziwym raju muzycznym”. (T. Chylińska, S. Haraschin, B. Schäffer, Przewodnik koncertowy, 1973).

Powstanie Requiem d-moll KV 626 Mozarta również owiane jest legendą, która głosi, że kompozytor otrzymał list od tajemniczego posłańca z prośbą o skomponowanie mszy żałobnej. Mozart nigdy nie dowiedział się, kim był zamawiający. Pisał swoje dzieło mocno już doświadczony postępującą chorobą, przeczuwając, że kompozycja ta zwiastuje jego rychłą śmierć. Nie ukończył Requiem. Zadania tego podjął się, na prośbę żony kompozytora, jego zaufany uczeń Süssmayr nadając dziełu zamknięty kształt.

 

Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej

Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent

Wioletta Chodowicz – sopran

Monika Ledzion-Porczyńska – alt

Rafał Bartmiński – tenor

Paweł Czekała – bas

Violetta Bielecka – kierownik chóru

 

Program:

F. Schubert – VIII Symfonia h-moll D. 759 Niedokończona

W.A. Mozart – Requiem d-moll KV 626 /opr. R. Levin/

 

Bilety: 30-60 zł

 

Biogramy artystów dostępne są na stronie:

https://www.oifp.eu/repertuar/pamietamy-koncert-poswiecony-pamieci-zmarlych-w-ostatnich-latach-pracownikow-opery-i-filharmonii-podlaskiej-koncert-symfoniczny/

 

 

KONCERT SYMFONICZNY

NIEPODLEGŁEJ. KONCERT Z OKAZJI 105. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

11.11.2023 r., godz. 19:00

Duża Scena, ul. Odeska 1

 

Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej

Martyna Szymczak – dyrygent – laureatka VII OKMD im. W. Lutosławskiego w Białymstoku

Konstanty Andrzej Kulka – skrzypce

Anna Wolfinger – sopran – HANNA

Roksana Wardenga – mezzosopran – JADWIGA

Rafał Bartmiński – tenor – STEFAN

Tomasz Rak – baryton – MIECZNIK/ZBIGNIEW

Paweł Czekała – bas – SKOŁUBA

Monika Ziółkowska – mezzosopran – MARTA

Paweł Cichoński – tenor – DAMAZY

Paulina Malinowska – alt – STARA NIEWIASTA

Krzysztof Szyfman – baryton – GRZEŚ

Violetta Bielecka – kierownik chóru

 

Program:

M. Karłowicz – Koncert skrzypcowy A-dur op. 8

S. Moniuszko – wybrane fragmenty z opery Straszny dwór

 

Koncert pod honorowym patronatem dra Artura Kosickiego, Marszałka Województwa Podlaskiego

 

105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę uczcimy koncertem, w ramach którego polscy artyści wykonają dzieła polskiej literatury muzycznej.

W pierwszej części koncertu światowej sławy skrzypek-wirtuoz, Konstanty Andrzej Kulka, wystąpi z orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej wykonując Koncert skrzypcowy A-dur op. 8 M. Karłowicza. Orkiestrę poprowadzi Martyna Szymczak ̶ laureatka VII Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku.

Po przerwie, wybitni soliści z towarzyszeniem Orkiestry i Chóru OiFP zaprezentują wybrane fragmenty z opery Straszny dwór S. Moniuszki. Dzieło to ma silne zabarwienie patriotyczne ̶ zarówno w warstwie literackiej, jak i muzycznej, na tle idyllicznego obrazu życia w polskim dworku szlacheckim, wybrzmiewa etos walki przeciwko wrogom ojczyzny jako idea żołnierskiego obowiązku. Utwór powstawał w okresie zaborów, a jego premiera przerodziła się w propolską manifestację.

 

Bilety: 30-60 zł

 

Biogramy artystów dostępne są na stronie:

https://www.oifp.eu/repertuar/niepodleglej-koncert-z-okazji-105-rocznicy-odzyskania-niepodleglosci-przez-polske-koncert-symfoniczny/

 

 

 

MET LIVE IN HD (transmisja z Metropolitan Opera w Nowym Jorku)

ANTHONY DAVIS, X: THE LIFE AND TIMES OF MALCOLM X

Scena Kameralna OiFP | ul. Odeska 1

18.11.2023 | godz. 18:55

 

Przełomowa opera Anthony’ego Davisa, której premiera odbyła w 1986 roku, nareszcie dotarła do Met. To operowa opowieść o życiu Malcolma X. Twórcy skupiają się na ukazaniu losów jednego z przywódców ruchu afroamerykańskiego w Stanach Zjednoczonych w perspektywie dziejów zwykłego człowieka, którego historia wykracza poza czas i przestrzeń. W rolę główną wciela się baryton Will Liverman, który podbił scenę Met i serca miłośników opery na całym świecie występem w Fire Shut Up in My Bones Terence’a Blancharda. Orkiestrę poprowadzi Kazem Abdullah. Nowa aranżacja idealnie współgra z librettem autorstwa Thulani Davis, zapewniając wielowymiarowe doznania nie tylko miłośnikom opery, ale również fanom jazzu.

Bilety: 60-65 zł

 

 

 

 

TGD i Mateusz Ziółko, Kolędy świata

20 stycznia 2023 r., godz. 16.00 i 19.00

Duża Scena OiFP, ul. Odeska 1

 

Bilety: 90-130 zł

Szczegółowe informacje: https://www.oifp.eu/repertuar/tgd-mateusz-ziolko-koledy-swiata/