Mali Garncarze w Muzeum Białoruskim w Hajnówce

ARTYKUŁY » Artykuły »  Mali Garncarze w Muzeum Białoruskim w Hajnówce

 Podczas kilkunastu jesiennych dni w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 oraz nr 4 w Hajnówce wraz z wychowawczyniami poznawali lokalną tradycję i sztukę w ramach projektu „PRZYGRANICZNY ALIANS ETNICZNY”. To projekt który na przestrzeni roku ma wiele działań animujących lokalną społeczność-nie tylko dzieci ale i dorosłych- w myśl idei PRZYMIERZA kulturowego na pograniczu etnicznym jakim jest Podlasie i ziemia hajnowska.

 

Muzeum Białoruskie zaprosiło Mirosława Piechowskiego z Czarnej Wsi Kościelnej - garncarza, którego rodzina od pokoleń zajmuje się tym rzemiosłem. Pan Mirosław pokazał jak sprawnie na kole garncarskim operować gliną, by powstał piękny wazon, garnek, czy miska. Każde z dzieci również spróbowało swych sił za kołem. Nie trzeba było nikogo specjalnie namawiać- każdy chętnie zabrudził rączki… A efekty były niesamowite. Panie wychowawczynie również nie oparły się pokusie i wytoczyły na kole gliniane miseczki. Oprócz prac powstałych na kole, dzieci z gliny wyczarowały bałwanki, ludziki i zwierzątka.

 

Wszystkim dzieciom biorącym udział w warsztatach, ich rodzicom i wychowawczyniom –serdecznie gratulujemy efektów i dziękujemy za udział!

 

Warsztaty zorganizowano w ramach realizacji zadania p.n. „Przygraniczny alians etniczny” ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urzędu Miasta Hajnówka.

 

Agnieszka Tichoniuk

 

Fot. A. T. Tichoniuk