Współzawodnictwo sportowe za rok szkolny 2016/17

ARCHIWUM »  Archiwum » Współzawodnictwo sportowe za rok szkolny 2016/17

 Co roku Podlaski Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy dokonuje podsumowania współzawodnictwa szkół. Jest to impreza bardzo uroczysta, na którą zjeżdżają się władze miast i powiatu oraz dyrektorzy i nauczyciele z całego województwa.  Dekoracja poprzedzona jest defiladą, w której uczestniczy osiem najlepszych reprezentacji. Zapalany jest znicz olimpijski i czytana rota przyrzeczenia, a dostojności tej imprezie dodaje poczet flagowy.    W klasyfikacji końcowej brane jest do punktacji pięć najlepszych startów objętych kalendarzem oraz ustanowione rekordy w konkurencjach lekkoatletycznych, poczynając od półfinałów wojewódzkich (mistrzostwa grupy).

    Takie same podsumowanie przeprowadzane jest również przez Powiatowy Szkolny Związek Sportowy w Hajnówce. Oprócz pięciu najlepszych startów na szczeblu powiatowym, dodawane są  punkty uzyskane na szczeblu wojewódzkim. W związku z małą ilością startów  w kategorii szkół ponadgimnazjalnych wliczane są dodatkowo imprezy miejskie organizowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji tj. Biegi Uliczne o Puchar Burmistrza Miasta Hajnówka (wrzesień), Turniej w Tenisie Stołowym im. Jarosława Leszczyńskiego (listopad)   i Gwiazdkowy Turniej Szachowy (grudzień). Liczę na to, że w niedalekiej przyszłości podobne podsumowanie zostanie zorganizowane w naszym mieście. Moje przypuszczenia wynikają z tego, że współpraca Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego z władzami miasta i powiatu układa się bardzo dobrze.

 Reasumując wyniki z poprzedniego roku szkolnego wspomnę o tych, którzy plasowali się w województwie na miejscach I-VIII. Zdecydowaną grupą, która zdobywała medale są lekkoatleci, a to w dużej mierze zasługa Romana Sacharczuka, prowadzącego sekcję Parkiet Puszcza Hajnówka.

 ·        Małgorzata Karpiuk (PG 2 Hajnówka) – I miejsce w województwie na 1000 m. w Gimnazjadzie LA oraz I miejsce w województwie w rocz.2003 w Biegach Przełajowych,

 ·        Marek Romańczuk (PG DNJB Hajnówka) - I miejsce w województwie na 2000 m. w Gimnazjadzie LA oraz I miejsce w województwie w rocz.2001 w Biegach Przełajowych,

 ·        Bartosz Sawko (PG DNJB Hajnówka) - I miejsce w województwie na 600 m. w Gimnazjadzie LA

 ·        Karl Kilp (PG 2 Hajnówka) - IV miejsce w województwie na 1000 m. w Gimnazjadzie LA oraz V miejsce w województwie w rocz.2001 w Biegach Przełajowych,

 Do tego należy dodać talent z Białowieży trenowany przez rodziców – Aleksandrę Świć (PG Białowieża), która zdobyła złoty medal na mistrzostwach województwa w Biegach Przełajowych rocz.2001 oraz oszczepnika z PG 2 Hajnówka Rafała Kuleszę, który był piąty.

 Teren również zaprezentował się bardzo dobrze:

 ·        Narewka - VII miejsce Aleksandry Zielińskiej (SP) w Biegach Przełajowych rocz.2005 i  IV miejsce Igora Jastrzębskiego (SP) w biegu na 600 m. w Igrzyskach LA.

 ·        Białowieża – oprócz wspomnianej Aleksandry należy wyróżnić Angelikę Szpakowicz (SP), która w rocz.2005 zajęła IV miejsce w województwie w Biegach Przełajowych.

 Natomiast siatkarze z gimnazjum w składzie: Jakub Bruszewski, Hubert Gabriel Winnicki, Jakub Wołkowycki pod kierunkiem Jarosława Kutikowa zajęli III miejsce w siatkówce plażowej. 

 Tenis stołowy, to już domena Czeremchy zwłaszcza w kategorii dziewcząt. Podopieczne Aliny Sośniuk i Tomasza Szatyłowicza od wielu lat z powodzeniem walczą o czołowe miejsca. Dziewczęta z podstawówki w składzie: Katarzyna Ziniewicz (liderka drużyny), Kinga Korza, Natalia Młynarek i Agnieszka Zińczuk wywalczyły wicemistrzostwo województwa, a jej starsze koleżanki z gimnazjum uplasowały się na piątym miejscu.

 Pływanie nie do końca dało nam satysfakcji, zważając, że mamy sekcję. Najlepiej spisała się najmniejsza szkoła tj. SP 3 Hajnówka (nauczyciel – Leszek Kabasa), która drużynowo w kat.dziewcząt zajęła VIII miejsce i jedyny rodzynek z medalembrązowym w stylu grzbietowym- Martyna Kierdelewicz. Na wyróżnienie zasługują również uczniowie z SP 6 Hajnówka za miejsce IX.

 Dyscyplina,  która rozgrywana jest od półfinałów wojewódzkich jest aerobik. Kompozycje układów gimnastycznych połączone z muzyką, kojarzy się nam z Joanną Kierdelewicz (nauczycielką SP 2 Hajnówka) i uczennicami tej szkoły, które zarówno w podstawówkach jak i gimnazjach wywalczyły VII miejsce w województwie.

 W załączeniu wyniki klasyfikacji.

 

 

 

Przewodniczący Powiatowego SZS – Janusz Ludwiczak