Zaplanuj cytologię w tym tygodniu!

ARCHIWUM »  Archiwum »  Zaplanuj cytologię w tym tygodniu!

Z okazji Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ zaprasza na akcję profilaktyczną. Już w najbliższy wtorek, 17 stycznia w Centrum Handlowym Alfa w Białymstoku będzie można skorzystać z porad doradców ds. profilaktyki i porozmawiać z paniami, które pokonały raka szyjki macicy.

 

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy przypada pomiędzy 16-22 stycznia 2023 r. Jego celem jest zwrócenie uwagi kobiet na to, jak ważne są regularne badania cytologiczne i ginekologiczne. Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ razem ze Stowarzyszeniem Eurydyki oraz Fundacją Zdrowe Miasto organizuje wydarzenie profilaktyczne pod hasłem „Zaplanuj cytologię w tym tygodniu!”.

 

Kiedy?

17 stycznia (wtorek), godz. 13:00 - 17:00

 

Gdzie?

Centrum Handlowe Alfa w Białymstoku, ul. Świętojańska 15,

Parter,  przy wejściu od ulicy Świętojańskiej

 

Program wydarzenia Zaplanuj cytologię w tym tygodniu!

Konsultanci NFZ oraz wolontariuszki Stowarzyszenia Eurydyki będą zachęcać Panie  do badań profilaktycznych. Będzie można otrzymać „Przewodnik Pacjenta 2023”, w którym zawarte są adresy i telefony placówek medycznych, z którymi Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ zawarł umowy na udzielnie świadczeń – w tym wykaz wszystkich gabinetów ginekologicznych w województwie podlaskim.

Eurydyki specjalnie na tę okazję przygotowały dla wszystkich chętnych „teczki zdrowia”,które w swojej grafice zawierają opis istotnych informacji dotyczących nowotworu szyjki macicy.

 

Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

Badania cytologiczne umożliwiają wykrycie choroby na bardzo wczesnym etapie, gdy stany  przedrakowe są wyleczalne.

W ramach programu profilaktycznego panie w wieku 25-59 lat mogą bezpłatnie i bez skierowania raz na 3 lata wykonać cytologię.

Badanie można wykonać w gabinetach ginekologicznych oraz niektórych gabinetach położnych POZ, które posiadają kontrakt z NFZ.

 

Wykaz miejsc w województwie podlaskim, gdzie można wykonać cytologię:

https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/GSL/ProgramyProfilaktyczne?&ow=10&specjalizacja=1242

Jeśli wszystko będzie w porządku, a wynik cytologii nie wskaże żadnych niepokojących zmian badanie będzie można bezpłatnie powtórzyć po 3 latach. Kobiety obciążone czynnikami ryzyka tj. kobiety zakażone HIV, przyjmujące leki immunosupresyjne, zakażone HPV mają prawo do badań profilaktycznych co 12 miesięcy.

W przypadku nieprawidłowego wyniku i konieczności dalszej diagnostyki wykonuje się badanie kolposkopowe lub kolposkopię z biopsją i badaniem histopatologicznym pobranych wycinków.

 

Cytologia daje szansę na bardzo wczesne wykrywanie nieprawidłowości. Dzięki niej można wykryć stany przednowotworowe i nowotworowe szyjki macicy, kiedy nie występują jeszcze żadne objawy choroby.

 

Statystyki

Pięć Polek dziennie umiera na raka szyjki macicy. Najczęściej dlatego, że zbyt późno zgłosiły się do lekarza … Cytologia może uratować życie! Niestety zaledwie 16,25% Podlasianek w wieku 25-39 lat wykonuje cytologię w programie badań przesiewowych. Rak szyjki macicy jest jednym z nielicznych nowotworów ginekologicznych, któremu można zapobiec poprzez odpowiednią profilaktykę.